Udostępnij

Joaquin Phoenix i Rooney Mara kręcą film o wpływie hodowli zwierząt na zdrowie publiczne

02.08.2020

Aktorzy Rooney Mara i Joaquin Phoenix połączyli siły z Keegan Kuhnem, reżyserem “Cowspiracy” i Alexem Lockwoodem, laureatem nagrody BAFTA za “Test Subjects”, przy produkcji filmu “The End of Medicine”. Pełnometrażowy dokument opowie o chorobach odzwierzęcych, które zdaniem twórców, zagrażają zdrowiu i życiu całej populacji ludzkiej.

Prace nad dokumentem rozpoczęły się w październiku zeszłego roku (czyli kilka miesięcy przed tym, jak Covid-19 trafił na pierwsze strony gazet) i dotyczy chorób rozprzestrzeniających się w postaci zarazków i wirusów między zwierzętami a ludźmi. Film obejmuje wywiady z czołowymi naukowcami na świecie, których badania i zeznania wskazują, że obecny stan zagrożenia zdrowia publicznego był nieunikniony, a jego końca wcale nie widać.

“Występowanie nowych wirusów, w tym Covidu-19, było poprzedzone śmiertelnymi epidemiami “superbakterii”’, takimi jak świńska i ptasia grypa, infekcjami MRSA, organizmami opornymi na wiele leków, czy chorobami przenoszonymi przez żywność. Jeśli prześledzić je wstecz do jednej branży, jest to hodowla zwierząt. Według Centers for Disease Control and Prevention, zbliża się koniec znanej nam medycyny, ponieważ wchodzimy w erę postantybiotykową” – pisze serwis Deadline.

– Mamy nadzieję, że “The End of Medicine” jest otwierającym oczy wezwaniem do działania, który zapala iskrę chęci zmiany naszych przyzwyczajeń – mówią Mara i Phoenix we wspólnym oświadczeniu. – Nauka jest niepodważalna. Nowoczesna hodowla zwierząt będzie nadal powodować choroby, jeśli nie zmienimy radykalnie naszych wzorców konsumpcji.

Czytaj także: Joaquin Phoenix na Oscarach: “Wchodzimy w środowisko naturalne i plądrujemy jego zasoby”

W kwietniu, gdy liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 zaczęła rosnąć, Mara i Phoenix napisali felieton dla gazety “The Washington Post” o znaczeniu tzw. mokrych targów, działających w USA. Targowiska oferujące żywe, a zwłaszcza dzikie zwierzęta są krytykowane za łamanie ich praw oraz za stwarzanie zagrożenia epidemicznego.

“Anthony S. Fauci, wiodący w kraju ekspert od chorób zakaźnych, dołączył do chóru głosów wzywających do natychmiastowego zamknięcia mokrych targów w Chinach, z których, jak się uważa, powstał koronawirus. Rzeźnicy, łowcy i konsumenci otwarcie mieszają się, zabijając i handlując żywymi zwierzętami; jest to idealne środowisko, w którym choroby odzwierzęce mogą przeskoczyć z zarażonej istoty na człowieka. Ale Chiny nie są jedynym krajem, w którym powszechne są targi żywych zwierząt. Około 80 z nich działa w samych pięciu dzielnicach Nowego Jorku (…) Znajdują się w pobliżu rezydencji, szkół i parków publicznych” – czytamy w artykule aktorów.

Produkcja nowego filmu dokumentalnego ma potrwać do końca 2020 roku.

– Kolektywnie stajemy się coraz bardziej świadomi zagrożenia, jakie stanowią choroby odzwierzęce, ale nasze rządy i główne media koncentrują się głównie na zwalczaniu pożarów, a nie na ich zapobieganiu – ocenia Lockwood.

– Dzięki temu filmowi mamy nadzieję rzucić światło na stopień, w jakim hodowla zwierząt i niszczenie środowiska przyczyniają się do pojawiających się zagrożeń. Mamy również nadzieję, że uda nam się uchylić rąbka tajemnicy, w jaki sposób kwestie rasowej niesprawiedliwości i chorób są często nierozerwalnie powiązane – zapowiada producent.

https://www.facebook.com/karolina.gawlik.7/posts/2572824699440417

__

Źródło: Deadline.com, The Washington Post

Zdjęcie: Shutterstock

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.