Udostępnij

Julia Kubisa: Dziś Barbórka, święto górników. "Kopalnie to wspólnoty, infrastruktura, lokalna duma"

04.12.2018

Dziś Barbórka, święto górników. Akurat w trakcie COP24 w Katowicach.
Kilka lat temu zrobiłam małe badanie w kopalni Makoszowy, walczącej wtedy z groźbą likwidacji. Przy okazji udało mi się zrobić trochę zdjęć – za ich cykl dostałam nawet wyróżnienie w konkursie Przeglądu Socjologii Jakościowej. [FOTOESEJ MOŻNA POBRAĆ TUTAJ W FORMACIE PDF]
Na tych zdjęciach bardzo widać to, co cały czas robi na mnie wrażenie i co konsekwentnie umyka w debatach o przekształceniach przemysłu.
Górnictwo to bardzo integrujący rodzaj pracy, obrośnięty w związku z tym wielką mitologią. Ta mitologia często jest obśmiewana, kojarzona z minioną epoką przemysłową, bo przecież teraz nie do pomyślenia by wykonywać tę samą pracę co ojciec i dziadek. Plus, od razu widać, jak bardzo upłciowiona jest ta mitologia, o karierach kobiet tu niewiele, mimo, że harują fizycznie w dość przerażających halach gdzie obrabia się węgiel.
Łatwo jest dać się uwieść opowieściom o górnikach, którzy nigdy nie zostawiają siebie w potrzebie. Ale nawet jeśli odrzucić na bok tę bohaterską narrację, to zostaje coś, co jest ważne i co łatwo przeoczyć. Zintegrowane, zżyte wspólnoty żyjące wokół węgla, nie tylko pracujący, ale także ich rodziny, infrastruktura, lokalna duma. Ta emocjonalna tkanka, która spaja kopalnię i wybudowane wokół niej osiedla, to coś co trudno odtworzyć współcześnie, w epoce elastycznego kapitalizmu – dziś więzi pracownicze kreowane są przez specjalistki od HR, komercjalizowane, utowarowione, a jeśli oddolne, to tylko przypadkowo. W pracy nie przywiązujemy się do miejsca ani do ludzi, przenosimy się z projektu do projektu. Wszystko zgodnie z tym, o czym można przeczytać w podręcznikach do zarządzania, które od ponad 20 lat funkcjonuja jako rodzaj obiektywnej wiedzy, a nie reprezentacji interesu pracodawcy. Elastyczność, słowo klucz do współczesnego świata, obietnica, że każdą pracę dopasujemy do swoich potrzeb – bardzo często oznacza, że dopasowujemy swoje życie do pracy.
Jasne, pod względem obecnego i przyszłego bezpieczeństwa naszego świata musimy odchodzić od węgla. Ale jednocześnie nieuwzględnianie tej społeczno-emocjonalnej tkanki, która daje ludziom coś więcej niż tylko wynagrodzenie za pracę, tkanki, która budowana jest oddolnie, między pracującymi – to moim zdaniem duży polityczny błąd. W książce „Polski węgiel” przechodzi się nad faktem zmniejszania się zatrudnienia w górnictwie do porządku dziennego, wskazuje się, że ludzie znajdą pracę gdzie indziej. Pewnie znajdą, ale nie o to teraz chodzi. Ludzie mają potrzebę przynależności, także w pracy. Te nowe prace zwykle jej nie dają. Dają fragmentaryczność zatrudnienia, tymczasowość, powierzchowność. Jeśli nie znajdą tego w pracy, będą szukać gdzie indziej, we wspólnotach politycznych. Będą szukać aż znajdą kogoś, kto im powie, że nie muszą być bezustannie przedsiębiorczymi jednostkami samodzielnie zmagającymi się z ryzykiem na samozatrudnieniu. Pytanie kto ich przygarnie – jest to i pytanie społeczne, i gospodarcze, i polityczne. Moim zdaniem pora zastanowić się, czy w górnictwie nie ma przypadkiem czegoś, co warto by było zachować – i nie mówię tu zupełnie o węglu.
[Artykuł został pierwotnie opublikowany jako wpis na Facebooku].

Autor

Julia Kubisa

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.