Od 1 lipca możliwe będzie składanie deklaracji źródeł ciepła w ramach Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. W bazie znajdą się docelowo wszystkie budynki, które posiadają źródło ciepła o mocy nieprzekraczającej 1 MW. Informacje na ich temat mają zostać zebrane do końca czerwca 2022 roku.
„Podajemy OFICJALNĄ DATĘ URUCHOMIENIA składania deklaracji źródeł ciepła w budynkach. Zgodnie z ustaleniami Komitetu Sterującego ZONE narzędzie startuje od 1 lipca 2021” – poinformowała na Twitterze Dorota Cabańska, p.o. Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.
Według zapewnień Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanemu, któremu powierzono budowę systemu, deklaracje mają być składane za pomocą prostego, internetowego formularza. Właściciele lub zarządcy nowych budynków na zgłoszenie będą mieli 2 tygodnie od momentu uruchomienia źródła ciepła. W przypadku pozostałych urządzeń grzewczych deklaracja musi zostać złożona do końca czerwca 2022 roku.
Czytaj także: Polski smog różni się od smogu londyńskiego czy kalifornijskiego
Przewiduje się, że rejestr obejmie 5-6 milionów budynków. W bazie znajdą się wszystkie obiekty, w których moc urządzenia grzewczego nie przekracza 1 MW. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i lokali usługowych i budynków użyteczności publicznej.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma „kluczowe znaczenie dla walki z niską emisją”
Uruchomienie CEEB chwalą aktywiści antysmogowi. „Brawo, bardzo dobry ruch w walce ze smogiem. Teraz ważne, aby regiony i samorządy wzięły się za wdrażanie Programów Ochrony Powietrza” – napisał na Twitterze Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego.
Czytaj także: Płuca czarne jak polskie powietrze
„Od 1 lipca 2021 Polacy będą mieli 12 miesięcy na zarejestrowanie swoich źródeł ciepła. Brak wiedzy o kopciuchach był jednym z powodów, dla których nie dało się w Polsce zarządzać jakością powietrza i skutecznie walczyć ze smogiem” – skomentował Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego.
Od 1 lipca 2021 Polacy będą mieli 12 miesięcy na zarejestrowanie swoich źródeł ciepła. Brak wiedzy o kopciuchach ? był jednym z powodów dla których nie dało się w ?? zarządzać jakością powietrza i skutecznie walczyć ze #smog ? @DCabanska @Wozny3 @JEmilewicz @OrzelBartlomiej https://t.co/urdUDZMLis
— Andrzej Guła (@AndrzejGu) March 1, 2021
„Ta ustawa ma kluczowe znaczenie dla skutecznej walki z niską emisją, czyli głównym źródłem smogu w Polsce. Jest to rozwiązanie przełomowe, o które Polski Alarm Smogowy walczył od bardzo dawna. Zabiegały o to także samorządy województw” – powiedział nam Andrzej Guła przy okazji przegłosowania ustawy przez Sejm. „Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków to będzie taki CEPiK dla źródeł ciepła. Daje to szansę, że w końcu ‘kopciuchy’ przestaną być anonimowe” – mówił lider PAS. [Całość wywiadu na ten temat z Andrzejem Gułą dostępna jest TUTAJ.]
_
Zdjęcie: Shutterstock/Krzysztof Winnik