Udostępnij

Kalifornia chce za 25 lat w całości opierać się na OZE. Jest wzorem dla innych stanów

06.02.2019

Jak podaje stacja CBS News – Stany Zjednoczone stawiają na odnawialną energię – a przynajmniej niektóre stany, głównie rządzone przez Demokratów. Choć administracja Trumpa zdaje się wciąż wspierać energetykę opartą na węglu, nie przeszkadza to poszczególnym stanom wprowadzać własną politykę energetyczną.

Przodownikiem proekologicznej zmiany jest Kalifornia. Stan ten w ubiegłym roku zdecydował, że w ciągu 25 lat w całości opierać się będzie na energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Teraz 13 innych stanów chce przyjąć podobne – mniej lub bardziej ambitne – cele, zwiększające udział OZE w swoim miksie energetycznym.

Apel środowisk ekologicznych

Organizacja Environmental America – zrzeszająca lokalne organizacje zajmujące się ochroną środowiska – rozpoczęła niedawno kampanię, w której namawia dziewięć stanów do całkowitego przejścia na źródła odnawialne do 2050 roku. W Stanach tych mieszka 42% populacji USA, która odpowiada za wytworzenie jednej czwartej PKB Stanów Zjednoczonych.

„Pomimo tego, że nie stanie się to na poziomie federalnym, istnieją miejsca w całym kraju, w wielu zaludnionych stanach, gdzie ludzie tego chcą” – powiedział stacji CBS News Mark Morgenstein, rzecznik organizacji.

Lokalne działania

Wśród pozostałych stanów wyróżniają się Waszyngton i Massachusetts.

Pierwszy jest liderem energii wodnej, która odpowiada w tym stanie za dwie trzecie produkcji energii elektrycznej. Stan ten stara się także ograniczyć wykorzystanie węgla – w ubiegłym roku próbowano wprowadzić podatek węglowy (początkowo 15 dolarów od każdej tony emisji CO2), który miałby wspomóc transformację stanu w stronę odnawialnych źródeł energii. Celem miało być całkowite odejście od węgla w ciągu 6 lat. Projekt ustawy dotyczący podatku jest wciąż dyskutowany.

Massachusetts z kolei rozpoczęło w zeszłym roku pracę nad pierwszą elektrownią morską. W ciągu dwóch lat planuje ponadto podwoić ilość energii pozyskiwanej z wiatru. Stan ten miałby do 2045 roku opierać się wyłącznie na źródłach odnawialnych.

O ambitnych planach mówią także władze Kolorado oraz Nowego Jorku. W pierwszych z nich gubernator Jared Polis chciałby oprzeć energetykę całkowicie na OZE do 2040, czyli 5 lat wcześniej niż w Kalifornii.  Podobne ambicje ma także gubernator Nowego Jorku.

Nowy Meksyk z kolei deklaruje, że jego energetyka miałaby się opierać w 80 procentach na OZE, do roku 2040.

Spory polityczne

W części stanów – jak m.in. w Minnesocie i Michigan – problemem są odmienne poglądy gubernatora (z Partii Demokratycznej) oraz członków legislatury (zdominowanej przez Republikanów). Tam mimo apelu aktywistów i przychylności części polityków, nie ma na razie szans na wyznaczenie celów podobnych jak w Kalifornii. A stany te należą do grupy najbardziej uzależnionej od węgla – z tego paliwa produkują one (kolejno) 36 i 41 procent energii elektrycznej.

 

Źródło: CBS News

Zdjęcie: Shutterstock/Sundry Photography

 

Czytaj też: Raport NIK: Polska nie radzi sobie z rozwojem OZE. Może nas to kosztować 8 mld złotych

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.