COP24: Rząd USA promował „czysty węgiel”. Wydarzenie oprotestowano

2371
0
Podziel się:
USA czysty węgiel panel protest

W poniedziałek, przy okazji COP24, miało odbyć się wydarzenie poboczne, zorganizowane przez administrację amerykańską. Podobnie jak rok temu w Bonn, Amerykanie przyjechali na szczyt klimatyczny ONZ, by promować węgiel oraz inne paliwa kopalne. Wydarzenie zostało zakłócone i przerwane.

Amerykański węgiel

Panel nazwano „Innowacyjne technologie pobudzają ekonomiczny dynamizm” (Innovative Technologies Spur Economic Dynamism). W oświadczeniu Departamentu Stanu USA – wydanym na kilka dni przed wydarzeniem – napisano, że zaprezentowane zostaną „sposoby wykorzystania paliw kopalnych tak czysto i wydajnie, jak to tylko możliwe, a także wykorzystanie bezemisyjnej energii jądrowej”.
Lou Leonard z WWF (World Wide Fund for Nature) powiedział BBC, że wydarzenie to „jeszcze bardziej podważy wiarygodność USA jako strony w odbywających się rozmowach”.
W tym kontekście warto przypomnieć, że w sobotę (wraz z Rosją, Arabią Saudyjską i Kuwejtem) przedstawiciele administracji amerykańskiej sprzeciwili się optymistycznemu przyjęciu wniosków raportu IPCC w ramach COP24.
Jan Erik Saugestad, CEO Storebrand – zarządzający 85 miliardami dolarów w największym norweskim prywatnym funduszu inwestycyjnym – skomentował wydarzenie tak:
“Osobista misja Trumpa, żeby promować ‘czysty węgiel’ trafia w moment, kiedy opracowanie po opracowaniu pokazuje, że wysokoefektywne elektrownie węglowe pozostają nadal wysoce szkodliwe dla klimatu, a dotyczące ich projekty wychwytywania i składowania CO2 nieudane i drogie. Inwestorzy nie kupują fake newsów o czystym węglu, które mają przykryć szybkie kurczenie się sektora węglowego w USA”.

Protest

Podobnie jak rok temu, dzisiejszy panel został oprotestowany przez aktywistów. Wydarzenie przerwano.
Poniżej kilka bezpośrednich relacji z Katowic.


 
Źródła: bbc.com, newsweek.com
Zdjęcie: Unsplash.com/Paweł Czerwiński

Podziel się: