Udostępnij

COP24: Rząd USA promował „czysty węgiel”. Wydarzenie oprotestowano

10.12.2018

W poniedziałek, przy okazji COP24, miało odbyć się wydarzenie poboczne, zorganizowane przez administrację amerykańską. Podobnie jak rok temu w Bonn, Amerykanie przyjechali na szczyt klimatyczny ONZ, by promować węgiel oraz inne paliwa kopalne. Wydarzenie zostało zakłócone i przerwane.

Amerykański węgiel

Panel nazwano „Innowacyjne technologie pobudzają ekonomiczny dynamizm” (Innovative Technologies Spur Economic Dynamism). W oświadczeniu Departamentu Stanu USA – wydanym na kilka dni przed wydarzeniem – napisano, że zaprezentowane zostaną „sposoby wykorzystania paliw kopalnych tak czysto i wydajnie, jak to tylko możliwe, a także wykorzystanie bezemisyjnej energii jądrowej”.
Lou Leonard z WWF (World Wide Fund for Nature) powiedział BBC, że wydarzenie to „jeszcze bardziej podważy wiarygodność USA jako strony w odbywających się rozmowach”.
W tym kontekście warto przypomnieć, że w sobotę (wraz z Rosją, Arabią Saudyjską i Kuwejtem) przedstawiciele administracji amerykańskiej sprzeciwili się optymistycznemu przyjęciu wniosków raportu IPCC w ramach COP24.
Jan Erik Saugestad, CEO Storebrand – zarządzający 85 miliardami dolarów w największym norweskim prywatnym funduszu inwestycyjnym – skomentował wydarzenie tak:
“Osobista misja Trumpa, żeby promować ‘czysty węgiel’ trafia w moment, kiedy opracowanie po opracowaniu pokazuje, że wysokoefektywne elektrownie węglowe pozostają nadal wysoce szkodliwe dla klimatu, a dotyczące ich projekty wychwytywania i składowania CO2 nieudane i drogie. Inwestorzy nie kupują fake newsów o czystym węglu, które mają przykryć szybkie kurczenie się sektora węglowego w USA”.

Protest

Podobnie jak rok temu, dzisiejszy panel został oprotestowany przez aktywistów. Wydarzenie przerwano.
Poniżej kilka bezpośrednich relacji z Katowic.


 
Źródła: bbc.com, newsweek.com
Zdjęcie: Unsplash.com/Paweł Czerwiński

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.