Udostępnij

Kalifornia zakazuje hotelom jednorazowych kosmetyków w plastiku. Stan walczy z tworzywami sztucznymi

16.10.2019

Wkrótce w kalifornijskich hotelach klienci nie będą już korzystać z jednorazowych niewielkich mydełek, szamponów czy odżywek. Gubernator Stanu Kalifornia podpisał ustawę, na mocy której ich używanie będzie zakazane – najpierw w większych, a docelowo we wszystkich hotelach działających w najludniejszym i najbogatszym stanie USA.

Jak donoszą media zza Oceanu, w ubiegłym tygodniu gubernator Kalifornii – Gavin Newsom – podpisał dokument wpisujący się w coraz powszechniejszy trend ograniczania użycia tworzyw sztucznych. Ustawa wejdzie w życie w 2023 roku i na początek obejmie hotele oferujące ponad 50 pokoi. Mniejsze punkty na dostosowanie się do nowych przepisów będą miały dodatkowy rok.

Za nieprzestrzeganie przepisów przewidziano kary finansowe: przy pierwszym zgłoszeniu 500 dolarów grzywny za każdy dzień, w którym lokal naruszał przepisy. Przy kolejnych naruszeniach będą to już 2 tys. dolarów dziennie.

Rozwiązanie pojawia się w momencie, w którym  temat używania plastiku stał się stałym elementem publicznych dyskusji o środowisku, m.in. za sprawą zdjęć cierpiących przez plastik morskich zwierząt. W związku z dyskusją o plastiku coraz więcej firm deklaruje odejście od plastiku, np. testując biodegradowalne słomki zamiast plastikowych. Trend ten dotarł również do branży hotelarskiej: międzynarodowa sieć hoteli InterContinental Hotels Group zadeklarowała odejście od jednorazowych kosmetyków do końca 2021 roku. Wspomniana sieć oferuje klientom ok. 850 tys. pokoi hotelowych.

Dyskusja na temat odejścia od plastików tam, gdzie nie są one niezbędne (chociażby ze względów medycznych), związana jest także z problemem zmian klimatu. A to dlatego, że zarówno wytworzenie plastiku, jak i jego późniejszy recykling (o ile do niego trafia), oznacza  emisje gazów cieplarnianych. [O innych problemach związanych z recyklingiem, w tym m.in. jego opłacalności finansowej, posłuchać można w podcaście „Proste pytania o ważne sprawy”.]

 

Zdjęcie: Shutterstock/New Africa

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.