Udostępnij

Kalkulator kosztów ogrzewania. Sprawdź, co opłaca się najbardziej

24.01.2023

Polski Alarm Smogowy przygotował prosty w obsłudze kalkulator kosztów ogrzewania, który pozwala porównać koszty użytkowania poszczególnych źródeł ciepła. Narzędzie uwzględnia szczegółowe parametry budynku, w tym m.in. stan jego ocieplenia. Widać zresztą, że to właśnie ocieplenie budynku ma kluczowy wpływ na rachunki za ogrzewanie. Brane pod uwagę koszty energii oraz nośników ciepła będą regularnie aktualizowane. Wyliczenia kalkulatora pomogą osobom wymieniającym „kopciuchy” wybrać najbardziej odpowiednie źródło ciepła.

– Kalkulator powstał w odpowiedzi na bardzo dynamiczną sytuację na rynku paliw i energii. Chcemy żeby dzięki niemu ludzie mogli w prosty sposób porównać koszty ogrzewania różnymi nośnikami. To bardzo ważne w sytuacji, gdy wielu właścicieli domów stoi przed decyzją, na jakie urządzenie grzewcze wymienić dotychczas używanego kopciucha – komentuje dla SmogLabu Anna Dworakowska z Polskiego Alarmu Smogowego. 

Pomoc w wyborze nowego źródła ciepła

Narzędzie to powstało w oparciu o bardziej rozbudowany kalkulator, który przygotowało Porozumienie Branżowe Na Rzecz Efektywności Energetycznej POBE. Dane, na których opiera się kalkulator, będą uaktualniane co 3 miesiące.

– Jak wiemy, program Czyste Powietrze umożliwia wzięcie dotacji na zakup m.in. pomp ciepła, kotłów gazowych czy peletowych. Dzięki naszemu kalkulatorowi można porównać koszty eksploatacyjne – zwraca uwagę Dworakowska.

Największy wpływ na koszt ogrzewania domu ma standard ocieplenia, a więc izolacja ścian, dachów, jakość okien i drzwi. Na przykład dla typowego domu (150 m2/rodzina 4 osoby) słabo ocieplonego (zużycie energii cieplnej na poziomie 170 kWh/rok/m2) roczny koszt ogrzewania gazem to około 10 400 zł. Dla domu ocieplonego w standardowym zakresie (80 kWh/rok/m2) cena spada do 5 700 zł. Dla domu o bardzo wysokim standardzie energetycznym (15 kWh/rok/m2) to już tylko 1987 zł. rocznie.

 class=

Kalkulator kosztów ogrzewania. Które źródło ciepła najbardziej się opłaca?

Narzędzie pozwala w sposób kompleksowy spojrzeć na kwestię ogrzewania budynku. Chcąc dowiedzieć się, jakie urządzenie grzewcze będzie dla nas najbardziej odpowiednie, należy wprowadzić kilka danych. W pierwszej kolejności podajemy metraż ogrzewanego budynku oraz liczbę zamieszkujących go osób. Drugi z parametrów będzie miał szczególne znaczenie dla wyliczeń dotyczących kosztów związanych z ciepłą wodą użytkową.

 class=
Źródło: PAS

Następnie wybieramy standard budynku, według podanych kategorii – odrębnych dla budynków starszych i nowych. Dla ułatwienia wyboru poniżej zamieszczone zostały opisy pozwalające samodzielnie ocenić, który ze standardów spełnia nasz dom. To duże ułatwienie dla osób, które nie dysponują profesjonalnym audytem budynku.

Ostatnia z opcji dotyczy tego, czy chcemy uwzględniać w wyliczeniach dostępne wsparcie finansowe ze strony państwa.

 class=
Źródło: PAS

Jako wynik otrzymamy szczegółową tabelę, porównująca poszczególne źródła ciepła. Dla każdego z nich wygenerowane zostaną dane dotyczące ogrzewania, ciepłej wody użytkowej, a także ich suma. Dodatkowo zobaczymy wykres, na którym źródła znajdują się w kolejności od najdroższego do najtańszego w użytkowaniu.

 class=
Źródło: PAS

_

Kalkulator dostępny jest na stronach Polskiego Alarmu Smogowego

Zdjęcie: New Africa / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.