Kampinoski Park Narodowy chce wykupić podmokłe łąki. Pomogą unijne miliony

2496
0
Podziel się:
puszcza kampinoska

Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego przeznaczy ponad 5 milionów euro na ochronę terenów podmokłych. Pieniądze mają pomóc w walce z suszą i ochronie gatunków żyjących na terenie Puszczy Kampinoskiej. Dyrekcja planuje między innymi wykup podmokłych łąk.

Nie udałoby się to, gdyby nie unijne pieniądze. Park otrzymał ze wspólnotowego programu LIFE ponad 3 miliony euro. Donosi o tym między innymi Kurier Kampinoski.

Jak czytamy, KPN ma zamiar wydać pieniądze między innymi na przeciwdziałanie suszy, zwalczanie gatunków inwazyjnych i zapobieganie pożarom poprzez koszenie łąk. W planie jest również tworzenie miejsc rozrodu dla rzadkich gatunków płazów i owadów i ochronę fauny kampinoskich mokradeł.


Czytaj również: Prof. Kotowski: Pracujemy na kolejny pożar niedaleko Biebrzy. Na suszę nie pomogą tam oczka wodne

Park chce też wykupić część okolicznych łąk. Chroniony obszar mokradeł powiększy się w ten sposób po raz kolejny – w 2019 roku stało się to w ramach projektu „Kampinoskie bagna”, który pozwolił Parkowi na przejęcie pierwszych prywatnych działek.

Ochrona bagien jest niezwykle ważna w czasie walki z kryzysem klimatycznym. Zwracał na to w wywiadzie dla Smoglabu prof. Witold Kotowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Jak podkreślał, ich osuszanie przyczynia się do emisji ogromnych ilości gazów cieplarnianych.

„Można to powstrzymać przez ponowne nawodnienie. Wtedy torf, znów w warunkach bagiennych, przestaje produkować dwutlenek węgla. Wydobywa się z niego wprawdzie metan, na początku w nieco większych ilościach, ale wkrótce bilans emisji gazów cieplarnianych znów wynosi około zera. Torfowisko w stanie bagiennym pełni rolę ogromnego rezerwuaru węgla, który nie wydostaje się do atmosfery. W skali globalnej w torfowiskach jest go dwa razy więcej niż w biomasie wszystkich lasów świata – choć bagna zajmują tylko trzy procent lądów, a lasy – trzydzieści.” – mówił Kotowski.

Za pomocą programu LIFE Unia Europejska przeznacza pieniądze na ochronę przyrody i klimatu. W tegorocznej edycji polskie regiony i instytucje zgarnęły równowartość aż 127 milionów złotych. Największym beneficjentem jest Województwo Małopolskie, które otrzymało prawie 11 milionów euro na Regionalny Plan Działań dla Klimatu i Energii.

Źródło zdjęcia: Dariusz Majgier / Shutterstock

Podziel się: