Udostępnij

Kanada zamyka elektrownie węglowe. Po 2030 zostaną tylko te wychwytujące CO2

15.01.2019

Rząd federalny Kanady i władze prowincji Saskatchewan wypracowały porozumienie w spornej sprawie związanej z odchodzeniem od węgla. Prowincja zamknie większość elektrowni węglowych do roku 2030, pozostawiając jedynie bloki wyposażone w system wychwytujący dwutlenek węgla.

Przepisy federalne nakazywały zamknięcie wszystkich elektrowni opalanych węglem do 2030 r. Władze prowincji Saskatchewan – leżącej w środkowej części kraju – chciały opóźnić ten proces, pozwalając kilku blokom na funkcjonowanie do 2042 r. Argumentowano, że szybka transformacja może niekorzystnie wpłynąć na kondycję spółki SaskPower – największego dostawcy energii w regionie.

Ostatecznie w prowincji – w świetle porozumienia – po roku 2030 działać będzie mógł tylko jeden blok elektrowni węglowej Boundary Dam, posiadający system wychwytywania dwutlenku węgla. Póki co spółka SaskPower nie zdecydowała się na modernizację pozostałych bloków, nad losem których dyskutowano.

Premier Trudeau podkreślił istotność odchodzenia od węgla jako najbrudniejszego źródła energii. „Niezmiernie ważne jest również to, że wspieramy pracowników i ich rodziny, którzy są teraz w tej branży. Porozumienie, do którego doszliśmy z Saskatchewan, pozwoli nam dokładnie na to”.

Ponadto – na mocy porozumienia – władze Saskatchewan  zostały zobowiązane do wytwarzania energii ze źródeł nieemisyjnych. Do roku 2030 ma się na nich opierać przynajmniej 40% mocy wytwórczej tamtejszych elektrowni. Dziś jest to niespełna 25%.

By porozumienie weszło w życie, zgodnie z kanadyjskim prawem, potrzeba dwumiesięcznego okresu konsultacji publicznych. Jeśli w tym czasie nic się nie zmieni, wypracowane rozwiązanie zacznie obowiązywać.

 

Źródła: The Canadian Press, cbc.ca

Zdjęcie: Unsplash.com/Guillaume Jaillet

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.