Nasza dziennikarka z nagrodą „Człowiek z pasją” za „Świat do naprawy”

1336
0
Podziel się:
Karolina Gawlik

Laureatką IV edycji konkursu „Człowiek z pasją. Nagroda dziennikarska im. Zygmunta Moszkowicza” w przyznawanej po raz pierwszy kategorii ekologicznej została Karolina Gawlik ze SmogLabu. Zwyciężył film „Świat do naprawy” opublikowany na naszym portalu.

Nagrodzony film „Świat do naprawy” jest opowieścią o kryzysie klimatycznym przedstawioną oczami pięciu bohaterów – pisarza, aktywisty, przedsiębiorcy, nauczycielki i naukowczyni. To zlepek pięknych, ale też przygnębiających obrazów polskiej przyrody. Autorka pyta, jak ten świat naprawić, po co i czy w ogóle da się to zrobić.

Za zdjęcia i montaż odpowiadał Zygfryd Turchan, a autorem muzyki jest Jakub „Żmij” Zielina.

Karolina Gawlik w materiale „Świat do naprawy” przenosi kryzys klimatyczny na grunt polski. Pokazuje nam, jak on wygląda z perspektywy zwykłego Polaka – nauczyciela czy przedsiębiorcy. Stosuje przy tym przepiękną metaforę. Na końcu swojego reportażu stawia także bardzo ważne pytanie, na które każdy z nas powinien przynajmniej spróbować odpowiedzieć – powiedziała po ogłoszeniu wyników Agata Kaźmierska z Zielonej Interii.

Poniżej prezentujemy uhonorowany film:

Zobacz także: Cykl filmów Karoliny Gawlik „Można inaczej”

– Jestem wdzięczna organizatorom konkursu za to, że natura otrzymała w nim specjalne miejsce. Bez wsparcia przyrody nikt z nas nie mógłby realizować swoich pasji – mówi Karolina.

– Choć film powstał rok temu, nie traci na aktualności. Kilka dni temu przeczytałam informację o tym, że w Polsce grasują złodzieje wody, w wielu miejscach hydranty wieczorem są rozplombowane. W 244 gminach w całym kraju pojawiły się apele o oszczędzanie wody i zakazy podlewania trawników. Wydaje się, że kryzys klimatyczny to opowieść z dalekich krajów Afryki, tymczasem zjawiska w naszym najbliższym otoczeniu grzmią o tym, że wcale tak nie jest. Tylko od nas zależy, czy wystarczy nam odwagi, żeby się obudzić – dodaje.

Pozostali nagrodzeni

Nagrodę w kategorii ogólnej zdobył natomiast Janusz Schwertner z Onetu za „Miłość w czasach zarazy„, opowieść o dwóch chłopcach, którzy trafili na podwarszawski oddział psychiatrii dziecięcej.

Przyznano również cztery wyróżnienia, które otrzymali:

Łukasz Pilip – „Jagoda szuka rodziny” (Pismo. Magazyn opinii),

Małgorzata Prochal, Agnieszka Zielińska – „Liderem jest naród” (Tygodnik Powszechny).

Zuzanna Kowalczyk – „Skarłowaciałe olbrzymy i olbrzymie karły” (Pismo. Magazyn opinii),

Paulina Maślona – „Instrukcja obsługi zmysłów” (Pismo. Magazyn opinii).

Nagroda im. Zygmunta Moszkowicza

Do konkursu zgłoszono prawie 60 prac. Startować w nim mogli dziennikarze, którzy w momencie publikacji zgłoszonej pracy nie ukończyli trzydziestego roku życia. Konkurs ma dwa główne cele. Po pierwsze wsparcie młodych, utalentowanych dziennikarzy. A po drugie uhonorowanie zmarłego zastępcy redaktora naczelnego portalu Interia, znakomitego dziennikarza Zygmunta Moszkowicza.

Finałowe prace oceniało jury w składzie: Ewelina Karpińska-Morek (Interia, przewodnicząca jury), Bogdan Rymanowski (Telewizja Polsat), Krzysztof Gurba (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie), Tomasz Jażdżyński (Gremi Media), Agnieszka Łopatowska (Interia), Agata Moszkowicz, Artur Potocki (Interia), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Jarek Szubrycht (Gazeta Wyborcza), Piotr Trybalski (Fotografwpodrozy.pl), Wojciech Cegielski (Polskie Radio) oraz Agata Kaźmierska (Zielona Interia).

__

Zdjęcie: Iza Raś / Lasu Szept

Podziel się: