Udostępnij

Katarzyna Ankudowicz: na rozprawie w sądzie usłyszałam, że smogu nie ma [FILM]

03.11.2020

To ona zainicjowała w Polsce akcję #pozywamsmog, której znani ambasadorzy wygrali zadośćuczynienie od Skarbu Państwa z powodu zanieczyszczenia powietrza. Sama wygrała także z władzami Warszawy, co stanowi pierwszy taki wyrok w historii. Teraz jest w gronie 300 osób, które złożyły pozew zbiorowy, także w sprawie smogu. 

Aktorka Katarzyna Ankudowicz jest bohaterką kolejnego odcinka naszego filmowego cyklu MOŻNA INACZEJ. Pokazujemy w nim ludzi, inicjatywy i projekty, które idą wbrew utartemu myśleniu, otwierając oczy na inny sposób podejścia do problemów naszej planety w dobie kryzysu klimatycznego. 

O akcji #pozywamsmog usłyszał cały kraj za sprawą jej znanych ambasadorów, wśród których znaleźli się m.in. dziennikarz Mariusz Szczygieł, aktor Jerzy Stuhr, czy aktorka Grażyna Wolszczak. Udało im się wygrać w pierwszej instancji – Sąd Rejonowy w Warszawie orzekł, że Skarb Państwa musi im zapłacić zadośćuczynienie, ponieważ wdychanie zanieczyszczonego powietrza narusza ich dobra osobiste: możliwość korzystania z nieskażonego środowiska, prawo do ochrony życia prywatnego, do wolności, prywatności i poszanowania miejsca zamieszkania. 

Marzenie: masowy bunt przeciwko smogowi

Całe to zamieszanie rozpoczęła wraz z prawnikiem Radosławem Górskim Katarzyna Ankudowicz. Jej sprawa była o tyle ważna, że po wielu miesiącach przesłuchań aktorka wygrała jednocześnie ze Skarbem Państwa i władzami Warszawy – uznanie winy samorządu to pierwszy taki wyrok w historii. Domagała się 10 tys. złotych na cele charytatywne.

Ankudowicz jednak nie składa jeszcze broni.

– Marzyliśmy o buncie masowym, ale nie udało się zmobilizować wielu ludzi do tak drogich pozwów, bo procedura wymaga wpłaty pięciu procent wartości odszkodowania. Nasz prawnik wymyślił więc opcję pozwu zbiorowego, do którego przyłączyło się 300 osób. Będziemy walczyć. Chcemy, żeby wreszcie coś realnie się zmieniło – opowiada.

Pozew jest oparty o założenie, że Skarb Państwa nie wywiązał się z obowiązku doprowadzenia do tego, aby stan powietrza w Polsce odpowiadał normom wynikającym z przepisów prawa i dlatego ponosi odpowiedzialność wobec członków grupy. 

Chronić zdrowie swoje i bliskich

Aktorka zdała sobie sprawę, jak zły jest stan powietrza w Warszawie, gdy w sezonie grzewczym wychodziła biegać, a jej samopoczucie, zamiast się polepszać, tylko się pogarszało. Aktywny tryb życia na zewnątrz mijał się z celem. Wtedy powiedziała sobie dość. Ochrona zdrowia swojego i bliskich była więc pierwszą motywacją do zgłębiania tematu smogu i sprawdzania możliwości walki z nim.

Nasza bohaterka podkreśla jednak, że smog to nie tylko problem stolicy. 

– Z uwagi na pracę dużo jeździłam po Polsce. W małych miastach nie da się normalnie przejść od jesieni do wiosny. Problem istnieje także na Warmii i Mazurach, skąd pochodzę, choć to niby zielone płuca Polski. Ale w Warszawie są inne oczekiwania wobec innych możliwości, one są tu po prostu większe – wyjaśnia. – Wiedziałam, że zadziała tylko społeczny bunt.  

Strona reprezentująca w sądzie państwo powołała świadków, których argumenty często wręcz demaskowały lata zaniedbań w temacie ochrony powietrza. – Świadkowie dowodzili, że mamy rację. Okazało się na przykład, że istnieje ewidencja palenisk na terenie Warszawy. Na jednym przesłuchaniu usłyszałam nawet, że smogu nie ma. To było przykre – wspomina Ankudowicz.

Czy każdy ma szansę wygrać taki proces?

Niestety, nie wszystkie procesy w walce o czyste powietrze toczą się sprawnie. Sama Ankudowicz na rozstrzygnięcie swojego czekała aż trzy lata, momentami tracąc nadzieję. Ostatnio przypomnieliśmy o piątej rocznicy złożenia pozwu przez Rybniczanina Oliwera Palarza. Grażyna Wolszczak na wygranie podobnego procesu potrzebowała zaledwie trzy miesiące.

– Rozmawialiśmy o tej sytuacji z prawnikiem i wydaje się nam, że Sąd w Rybniku po prostu nie wie, co ma z tą sprawą zrobić. Cieszymy się, że do drugiej instancji dołączył Rzecznik Praw Obywatelskich, bo Oliwer jest symbolem każdego z nas, każdego obywatela – komentuje aktorka.

– Nasze pozwy, z powodu naszych funkcji publicznych, miały zwrócić uwagę ludzi. Gdy Grażyna Wolszczak wygrała jako pierwsza, media od razu podchwyciły temat. Taki był cel, bo nie wszyscy czytają portale specjalistyczne, jak SmogLab. Wygrana popularnej aktorki okazała się dla nich znacząca, niektórzy po raz pierwszy uświadomili sobie problem smogu, zaczęli interesować się wymianą ogrzewania. Ale Oliwer może pokazać całej Polsce, że każdy z nas ma szansę wygrać pozew – ocenia w naszej rozmowie.

Oprócz mediów, wygraną Ankudowicz zainteresowali się ludzie, którzy sami od lat walczą z jakąś “machiną”. Ta sprawa przyniosła im odwagę, motywację, otuchę. – Pokazaliśmy, że nie ma rzeczy nie do ruszenia – mówi.

A skoro nie ma machin do ruszenia, to Ankudowicz wierzy, że jej córka będzie biegała po warszawskich parkach w czystym powietrzu. 

__

Reżyseria: Karolina Gawlik

Zdjęcia i montaż: Zygfryd Turchan

Autor

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o ludziach, nauce i mieście. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.