Udostępnij

Jerzy Stuhr, Mariusz Szczygieł i Tomasz Sadlik wygrali ze Skarbem Państwa procesy o smog

01.10.2019

Sąd rejonowy w Warszawie we wtorek wydał wyrok w kolejnych sprawach o smog. Skarb Państwa będzie musiał zapłacić zadośćuczynienie Mariuszowi Szczygłowi, Jerzemu Stuhrowi i Tomaszowi Sadlikowi.  To kolejny sukces akcji #pozywamsmog. W styczniu podobny proces wygrała aktorka Grażyna Wolszczak. 

Aktor Jerzy Stuhr, reporter Mariusz Szczygieł oraz tłumacz Tomasz Sadlik uznali, że wdychanie zanieczyszczonego powietrza narusza ich dobra osobiste – możliwość korzystania z nieskażonego środowiska, prawo do ochrony życia prywatnego, do wolności, prywatności i poszanowania miejsca zamieszkani. Dalego dołączyli do akcji #pozywamsmog, rozpoczętej przez prawnika Radosława Górskiego i aktorkę Katarzynę Ankudowicz.

– Wydaje mi się, że państwo powinno być takim psem, który pilnuje całego gospodarstwa. Wszystkie władze, nie tylko aktualna, temat smogu zostawiały odłogiem – mówił w ubiegłym roku Szczygieł.

Podczas pierwszej rozprawy reporter argumentował, że zanieczyszczenie powietrza przeszkadza mu w prowadzeniu aktywnego trybu życia. Nie może też wietrzyć mieszkania ani wychodzić na spacery. Dodał, że czuje pieczenie w gardle i posmak spalenizny, choć nie jest palaczem. Z kolei Jerzy Stuhr podkreślał, że smog zagraża mu w ogromnym stopniu – przeszedł raka krtani, więc jest w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na raka płuc. Stuhr przyznał, że przez smog miewa problemy z dotarciem na spektakl i wypowiadaniem swoich kwestii na scenie. Opowiadał, jak musiał kiedyś zejść za kulisy, bo dostał ataku kaszlu.

Stuhr domagał się 20 tys. zł zadośćuczynienia, Szczygieł – 5 tys. zł, a Sadlik – 10 tysięcy. Pieniądze, wypłacone przez Skarb Państwa, mają zostać przekazane na cele charytatywne. 10 tysięcy trafi do Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum Imienia Świętego Łazarza” w Krakowie, 20 tys. do Stowarzyszenia Unicorn w  Krakowie, a 5 – do Fundacji Instytut Reportażu w Warszawie.

W toku są też sprawy Lesława Żurka i Katarzyny Ankudowicz, którzy również pozwali państwo za smog.

-Myślę, że to jest dobry prognostyk i możemy być optymistami, jeśli chodzi o kolejne procesy – komentuje Ankudowicz.  – Nie kalkuluję oczywiście, kto i za ile wygra.Nie o to chodzi. Pokazujemy społeczeństwu, że wszystko jest możliwe, że można zawalczyć o czyste powietrze. I to jest najważniejsze – dodaje.

Podkreśla, że kilka dni temu do sądu trafił pierwszy w Polsce pozew masowy o smog złożony przez 223 osoby.

Zdjęcie: Dorota Ostrowska/Flickr

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.