Pomysł z Barcelony: każdy będzie mieszkać blisko zieleni, a z ulic znikną auta

2075
0
Podziel się:
Barcelona greenblocks

W barcelońskiej dzielnicy Eixample, znanej z charakterystycznej geometrycznej zabudowy, władze chcą postawić na zieleń. Przestrzeń ma zostać przekształcona tak, by każdy mieszkaniec w zasięgu 200 metrów miał zielony skwer. Powstanie 21 takich obiektów, a obok nich 21 „zielonych ulic”, gdzie wyłączony zostanie ruch samochodowy. W całej dzielnicy władze planują za to wzmocnić transport publiczny.

Władze w dzielnicy Eixample planują zmiany, które skutkować mają „zazielenieniem” miejsca znanego z geometrycznych „superbloków”. W ciągu 10 lat ma być tam więcej skwerów z roślinnością, mniej samochodów (a przez to więcej miejsca dla pieszych i rowerzystów), a także lepsza komunikacja miejska.

Łącznie planuje się przekształcenie 21 ulic oraz budowę 21 placów z zielenią lub parków, zlokalizowanych na skrzyżowaniach. W przypadku jednych i drugich ogłoszone zostały otwarte konkursy na projekt inwestycji. Ich realizacja ma kosztować 36 milionów euro i rozpocząć się w 2022 roku.

Celem jest taka przebudowa charakterystycznej dzielnicy, by każdy mieszkaniec w zasięgu 200 metrów miał skwer oraz „zazielenioną” ulicę, która zostanie wyłączona z ruchu samochodowego – czytamy na stronach barcelońskiego ratusza. Władze szacują, że drzewa zostaną zasadzone na obszarze liczącym 6,6 ha, a łączna ilość nowej przestrzeni dla pieszych wyniesie ma 33,4 hektara.

_

Zdjęcie: Shutterstock/Iakov Filimonov

Podziel się: