Udostępnij

Zbudowali łódź z wyrzuconego na brzeg oceanu plastiku i wypłynęli w 500-kilometrowy rejs [WIDEO]

31.01.2019

Grupa kenijskich aktywistów zbudowała tradycyjny rodzaj łodzi – dau – wykorzystując w tym celu przede wszystkim plastik wyrzucony na brzeg przez ocean. Właśnie wyruszyli w rejs, by uświadamiać mieszkańców odwiedzonych miejsc, jak szkodliwe dla środowiska jest jednokrotne wykorzystywanie plastiku.

Dau to tradycyjny żaglowiec, rozpowszechniony w wielu krajach leżących nad Oceanem Indyjskim – m.in. w Afryce Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, w Indiach oraz Bangladeszu. Choć nie wiadomo, czy wymyślili go Arabowie czy Hindusi, historycy są zgodni, że w niemal niezmienionej formie wykorzystywany jest od co najmniej 1500 lat.

Tradycyjne dau zbudowane są przede wszystkim z drewna. Aktywiści, działający w ramach inicjatywy The Flipflopi Project, postanowili jednak zastąpić je odzyskanym z oceanu tworzywem sztucznym. Kadłub statku został zbudowany z desek wytworzonych z przetopionego plastiku, natomiast pokrywające go panele powstały z 30 tysięcy klapek poddanych recyklingowi.

 

W swój pierwszy rejs łódź wyruszyła 24 stycznia z kenijskiej wyspy Lamu. Aktywiści planują dopłynąć do oddalonego o 500 kilometrów Stone Town na Zanzibarze – po drodze odwiedzając liczne wioski w Kenii oraz Tanzanii. Podróż ma potrwać około dwóch tygodni.

Jak podkreślają uczestnicy projektu – to nie łódź jest w tym przypadku najważniejsza. Chodzi przede wszystkim o uświadomienie innym, że jednokrotne wykorzystanie plastiku nie ma sensu. Dlatego ich głównym celem jest edukacja, którą chcą realizować spotykając się z uczniami szkół, urzędnikami oraz członkami lokalnych społeczności.

„Będziemy prowadzić warsztaty recyklingu, ucząc prostych rzeczy, jak na przykład wyrabiania liny z plastikowych butelek przy użyciu bardzo podstawowej technologii” – powiedział kierujący zespołem Dipesh Pabari w rozmowie z portalem UN Environment.

Zespół wierzy, że afrykańska pomysłowość może doścignąć światowe rozwiązania w ten sam sposób, w jaki zrobiła to M-Pesa – innowacyjna usługa płatności mobilnej, spopularyzowana w Kenii.

 

O tym, jak szkodliwy jest plastik, który zanieczyszcza morza i oceany, przeczytać można tutaj.

 

Źródła: The Flipflopi Project, CNN, UN Environment

Zdjęcie: The Flipflopi Project/ Blog  (Autor: Abdalla Barghash)

 

Czytaj też: Unia chce zakazać używania mikroplastiku dla wygody lub zysku producenta. To 90 proc. zużycia

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.