Zbudowali łódź z wyrzuconego na brzeg oceanu plastiku i wypłynęli w 500-kilometrowy rejs [WIDEO]

2753
0
Podziel się:
Tradycyjna łódź zrobiona z oceanicznego plastiku. Rejs Kenijczyków przeciwko zanieczyszczeniom

Grupa kenijskich aktywistów zbudowała tradycyjny rodzaj łodzi – dau – wykorzystując w tym celu przede wszystkim plastik wyrzucony na brzeg przez ocean. Właśnie wyruszyli w rejs, by uświadamiać mieszkańców odwiedzonych miejsc, jak szkodliwe dla środowiska jest jednokrotne wykorzystywanie plastiku.

Dau to tradycyjny żaglowiec, rozpowszechniony w wielu krajach leżących nad Oceanem Indyjskim – m.in. w Afryce Wschodniej, na Bliskim Wschodzie, w Indiach oraz Bangladeszu. Choć nie wiadomo, czy wymyślili go Arabowie czy Hindusi, historycy są zgodni, że w niemal niezmienionej formie wykorzystywany jest od co najmniej 1500 lat.

Tradycyjne dau zbudowane są przede wszystkim z drewna. Aktywiści, działający w ramach inicjatywy The Flipflopi Project, postanowili jednak zastąpić je odzyskanym z oceanu tworzywem sztucznym. Kadłub statku został zbudowany z desek wytworzonych z przetopionego plastiku, natomiast pokrywające go panele powstały z 30 tysięcy klapek poddanych recyklingowi.

 

W swój pierwszy rejs łódź wyruszyła 24 stycznia z kenijskiej wyspy Lamu. Aktywiści planują dopłynąć do oddalonego o 500 kilometrów Stone Town na Zanzibarze – po drodze odwiedzając liczne wioski w Kenii oraz Tanzanii. Podróż ma potrwać około dwóch tygodni.

Jak podkreślają uczestnicy projektu – to nie łódź jest w tym przypadku najważniejsza. Chodzi przede wszystkim o uświadomienie innym, że jednokrotne wykorzystanie plastiku nie ma sensu. Dlatego ich głównym celem jest edukacja, którą chcą realizować spotykając się z uczniami szkół, urzędnikami oraz członkami lokalnych społeczności.

„Będziemy prowadzić warsztaty recyklingu, ucząc prostych rzeczy, jak na przykład wyrabiania liny z plastikowych butelek przy użyciu bardzo podstawowej technologii” – powiedział kierujący zespołem Dipesh Pabari w rozmowie z portalem UN Environment.

Zespół wierzy, że afrykańska pomysłowość może doścignąć światowe rozwiązania w ten sam sposób, w jaki zrobiła to M-Pesa – innowacyjna usługa płatności mobilnej, spopularyzowana w Kenii.

 

O tym, jak szkodliwy jest plastik, który zanieczyszcza morza i oceany, przeczytać można tutaj.

 

Źródła: The Flipflopi Project, CNN, UN Environment

Zdjęcie: The Flipflopi Project/ Blog  (Autor: Abdalla Barghash)

 

Czytaj też: Unia chce zakazać używania mikroplastiku dla wygody lub zysku producenta. To 90 proc. zużycia

Podziel się: