Udostępnij

Miejska aplikacja w Kijowie przeszła w „tryb wojenny”. Monitoruje też powietrze

15.04.2022

Mimo trwającej wojny życie wraca do stolicy Ukrainy. Mer Kijowa Witalij Kliczko zaprezentował właśnie nową funkcjonalność miejskiej aplikacji. Ma ona pomóc monitorować jakość powietrza, również w związku z przeprowadzanymi atakami Rosjan.

Aplikacja Kyiv Digital zyskała nową funkcjonalność za sprawą wojny. Niemal każde europejskie miasto posiada podobne rozwiązanie, ale umówmy się – nie są to narzędzia popularne. W Kijowie wszystko zmieniło się oczywiście 24 lutego, a aplikacja natychmiast została przestawiona na „tryb wojenny”. To pokazuje, jak jedna z europejskich stolic szybko przystosowała się do nowych, tragicznych realiów.

W Kyiv Digital mieszkańcy znajdą informację m.in. o planowanych transportach ewakuacyjnych czy alarmach bombowych. Oprócz tego można znaleźć pomoc psychologiczną, listę otwartych biznesów, aptek, klinik weterynaryjnych czy wykaz schronów, w tym również schronów z dostępem do Wi-Fi. Ponadto aplikacja umożliwia zgłoszenie się do wolontariatu, informuje o lokalizacji wrogich wojsk i zniszczeniach. Od 13 kwietnia narzędzie zyskało dodatkową opcję.

Ostrzał skutkował pożarami

Poinformował o niej mer Kijowa Witalij Kliczko w swoich mediach społecznościowych. – Uzupełniliśmy aplikację o dane z wszystkich stacji monitorowania jakości powietrza – mówił Kliczko podczas odwiedzin w jednej z takich stacji na północnym-zachodzie miasta.

Kliczko zapewnił, że stolica Ukrainy ciągle wzmacnia kontrolę nad stanem powietrza. – Działania wojenne i ostrzał skutkowały pożarami na przedmieściach. One powodowały złe warunki powietrza – mówił były bokser i jeden z ukraińskich liderów. Kijów ma 5 stacji badania jakości powietrza. Sprawdzają poziomy pyłów zawieszonych, dwutlenku azotu, siarki, tlenku węgla czy siarkowodorów.

Badają też aktualną pogodę. Wkrótce mają sprawdzać także stan promieniowania radioaktywnego. To kolejna „wojenna funkcjonalność”. W planach jest utworzenie kolejnych 3 stacji, a w samej stolicy funkcjonuje 40 dodatkowych punktów monitoringu powietrza, które uzupełniają dane z głównych stacji.

Odbudowa infrastruktury

– Cieszę się, że powoli wraca normalne życie do Kijowa oraz, że powstaje monitoring powietrza. Jeśli popatrzymy na podkijowskie miejscowości to sytuacja jest dramatyczna. Tam została zburzona cała infrastruktura, w tym ta krytyczna dostarczająca wodę pitną – podkreśla Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego, który od kilku tygodni regularnie jeździ za wschodnią granicę z transportami humanitarnymi.

Również Krakowski Alarm Smogowy zmienił swoje biura w przytulne miejsce do tymczasowego pobytu dla uciekających rodzin. W ten sposób schronienie znalazło już kilkadziesiąt osób.

Choć ludzie powoli zaczynają wracać do Kijowa, władze miasta apelują, aby jeszcze wstrzymać się z masowymi powrotami. Motywują to koniecznością naprawy zniszczonej infrastruktury i zabezpieczeniem terenu.

Czytaj także: Czy jesteśmy zależni od rosyjskich surowców? [DANE]

Autor

Maciej Fijak

Krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii. Naukowo zajmuje się m.in. międzynarodową ochroną środowiska. Uczestnik European Green Activism Training 2020, członek Akcji Ratunkowej dla Krakowa. Po godzinach przemierza Kraków wzdłuż i wszerz – pieszo lub na dwóch kółkach. Najczęściej spotykany w krakowskim Podgórzu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.