Udostępnij

Klimatolodzy chcą 2 bilionów dolarów na „Zielony impuls”. Ma rozwiązać trzy kryzysy jednocześnie

14.05.2020

Mierzymy się z trzema kryzysami, a nie jednym – przekonują sygnatariusze listu otwartego adresowanego do amerykańskiego Kongresu. Eksperci, klimatolodzy i pracownicy naukowi domagają się „co najmniej 2 bilionów dolarów” na plan rozwoju zielonej gospodarki, który miałby złagodzić zdrowotne i ekonomiczne skutki pandemii oraz przyspieszyć dekarbonizację.

Projekt zatytułowany „A Green Stimulus to Rebuild Our Economy”, czyli „Zielony impuls dla odbudowy naszej gospodarki”, ma formę listu otwartego i jest „wezwaniem do działania” skierowanym do amerykańskiego parlamentu. Sygnatariusze uważają, że program mógłby pomóc w rozwiązaniu trzech kryzysów: epidemicznego, klimatycznego i ekonomicznego. Na liście autorów znajduje się jedenastu przedstawicieli świata akademickiego oraz think tanków, w tym eksperci do spraw środowiska i klimatu. Wśród nich jest m.in. Naomi Klein, znana kanadyjska dziennikarka, autorka m.in. bestsellerów „No logo” i „Doktryna szoku”.

2 biliony dolarów na „zieloną” gospodarkę

Plan jest ambitny. Jego inicjatorzy domagają się od Kongresu co najmniej 2 bilionów dolarów. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na:

 • utworzenie milionów „zielonych” miejsc pracy,
 • podniesienie standardu życia amerykańskich rodzin,
 • przyspieszenia procesu dekarbonizacji gospodarki i zmniejszenia jej zależności od paliw kopalnych,
 • poddaniu kontroli społecznej wszelkich bailoutów realizowanych w sektorze prywatnym.

Autorzy listu zapewniają, że ich plan pozwoliłby na „wzmocnienie społeczeństwa i gospodarki w obliczu pandemii, recesji i kryzysu klimatycznego”, których skutki będziemy odczuwać w kolejnych latach.

Czytaj także: Ekologiczna lewica chce „Nowego Zielonego Ładu” dla Europy

Projekt przewiduje, że „impuls” miałby być odnawiany co roku, a jego wartość powinna wynosić 4 proc. PKB, czyli ok. 850 miliardów dolarów. Taki stan rzeczy miałby się utrzymać do momentu pełnej dekarbonizacji gospodarki i ograniczenia poziomu bezrobocia do 3,5 proc.

Sytuacja na amerykańskim rynku pracy faktycznie rysuje się niewesoło. Bezrobocie rośnie tam w tempie najszybszym od poprzedniego kryzysu finansowego i, według wyliczeń z końca kwietnia, jego rzeczywista wartość przekroczyła już 20 proc. – to najwięcej od 1934 r., czyli pierwszego roku po tzw. wielkiej depresji.

Zielony Nowy Ład, czyli gospodarka na czasy kryzysu klimatycznego

Przywrócenie miejsc pracy i źródeł dochodu dla milionów amerykańskich rodzin wydają się w tej sytuacji priorytetem. Autorzy listu sugerują jednak, że nie należy traktować tego celu w oderwaniu od innych priorytetów.

„To punkt zwrotny dla naszego narodu. Krytyczny moment, w którym musimy zadbać o powrót dziesiątków milionów Amerykanów do pracy przy tworzeniu zdrowej, czystej i sprawiedliwej przyszłości” – czytamy w tekście opublikowanym na łamach serwisu Medium.com.

Autorzy wskazują osiem konkretnych obszarów inwestycji finansowanych w ramach „Zielonego impulsu”. Są to:

 1. Budownictwo mieszkaniowe
 2. Transport
 3. Produkcja
 4. Energetyka
 5. Rolnictwo
 6. Zielona infrastruktura
 7. Innowacje
 8. Zielona polityka zagraniczna

Propozycje zawarte w liście są w dużym stopniu zbieżne z pakietem rozwiązań znanym pod nazwą Zielony Nowy Ład. Został on ogłoszony w zeszłym roku w formie rezolucji Kongresu, która jednak nie ma mocy ustawy. Stanowi raczej szeroko zakrojony plan działania, obliczony na rozwiązanie problemów związanych ze zmianami klimatycznymi i nierównościami gospodarczymi.

Rozwój OZE popiera prawie trzy czwarte Amerykanów

Z „szeroko zakrojonych planów” i politycznych ogólników często trudno wyłuskać konkrety. Bardziej klarownej ilustracji obszarów, w których można spodziewać się inwestycji postulowanych w ramach zielonego „new dealu”, dostarcza poniższa infografika. Opisuje ona poparcie społeczne dla szeregu proekologicznych rozwiązań, które miałyby być realizowane ze środków publicznych. Dane pochodzą z raportu organizacji Data for Progress, na który powołują się autorzy „Zielonego impulsu”. Jak widać, największym poparciem cieszą się rozwiązania z zakresu energii odnawialnej – najmniejszym alternatywy dla mięsa. Opinia publiczna w znacznym stopniu sprzyja również elektrycznym środkom transportu.

 class=

Zdjęcie: one photo/Shutterstock

Autor

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.