Udostępnij

„Ludzie chcą wymieniać źródła ciepła i docieplać domy. Urzędnicy powinni aktywnie ich wspierać”

28.10.2023

Powiat kłobucki znajduje się na północy województwa śląskiego, niedaleko Częstochowy. Choć region ten nie wszystkim może być znany, jego mieszkańcy i mieszkanki zmagają się z problemem, o którym nad Wisłą trudno zapomnieć. Szczególnie w sezonie grzewczym. O jakości powietrza w powiecie kłobuckim, a także o potrzebie zaangażowania społecznego na rzecz jej poprawy, rozmawiamy z Piotrem Marcinkowskim z Kłobuckiego Alarmu Smogowego. 

Po wrześniu, który w tym roku w Polsce był wyjątkowo ciepły, nadszedł październik… a z nim początek sezonu grzewczego. Przed kilkoma dniami, późnym wieczorem, po raz pierwszy tej jesieni ujrzeć mogliśmy, jak liczne punkty na mapie naszego kraju w popularnej aplikacji dotyczącej jakości powietrza przybierają barwy od żółtej, po czerwoną i brązową. Zaciemnienie dominowało na południu kraju, choć i w centralnej Polsce czujniki odnotowały pogorszenie się jakości powietrza.

Nie pierwszy raz. Problem jest dobrze rozpoznany: za emisje pyłów zawieszonych (mierzonych najczęściej jako PM10 i PM2.5, w zależności od średnicy cząstek) odpowiada przede wszystkim spalanie węgla i drewna w domowych kotłach. Jednym z licznych miejsc w Polsce, w których mieszkańcy martwią się jakością powietrza, jest powiat kłobucki (w woj. śląskim).

O tym, dlaczego potrzebne było zaangażowanie społeczne wymierzone w problem, rozmawiamy z Piotrem Marcinkowskim z Kłobuckiego Alarmu Smogowego.

Smog i obawy o zdrowie. „Mieszkańcy mają prawo być zaniepokojeni”

Kłobuck i okolice nie posiadają niestety żadnej stacji monitorującej należącej do GIOŚ. Dysponujemy jednak danymi z czujników firmy Airly, które nierzadko dosłownie alarmują nas o złej jakości powietrza. Gdy przy przedszkolu pojawia się przekroczenie trzykrotne, jeśli chodzi o pyły zawieszone PM10, to mieszkańcy mają prawo być zaniepokojeni – opowiada SmogLabowi Marcinkowski. – I nie mówię o godzinach późnowieczornych, ale o takich, w których przedszkole jeszcze działa. Nawet w okolicach jedenastej czy południa można spotkać odczyty rzędu nawet 160 µg/m3 – zwraca uwagę aktywista.

„Wczoraj w punkcie pomiarowym Elizy Orzeszkowej 44, gdzie znajduje się przedszkole, doszło do ogromnego skoku zanieczyszczeń PM10 i PM2,5. Na szczęście było to około 17-18. Miejmy więc nadzieję, że dzieci nie oddychały tak zanieczyszczonym powietrzem” – brzmi jeden z alarmujących wpisów z poprzedniego sezonu grzewczego, który znajdujemy w mediach społecznościowych lokalnego alarmu

Od informowania w mediach społecznościowych, po lokalny alarm smogowy i akcje społeczne

Piotr Marcinkowski swoją działalność na rzecz powietrza zaczynał od informowania w mediach społecznościowych o złej jakości powietrzu. Z czasem poszedł krok dalej i zainicjował powstanie lokalnego alarmu smogowego. Inicjatywa dziś jest częścią Polskiego Alarmu Smogowego i lokalnie współpracuje między innymi z działającym po sąsiedzku Częstochowskim Alarmem Smogowym.

– Alarmowałem o bieżących pogorszeniach jakości powietrza w mediach społecznościowych. Było to jednak dla mnie tak przerażające, że w końcu pchnęło mnie do większego zaangażowania. Kłobucki Alarm Smogowy musiał powstać dla mieszkańców powiatu kłobuckiego i poszczególnych gmin – mówi nam Marcinkowski. 

– Martwiło mnie też to, że mamy tutaj wiele rozwijających się gmin, w których jednak za mało uwagi poświęca się jakości powietrza. A to przecież sprawa, która bezpośrednio przekłada się na zdrowie nas wszystkich – podkreśla. W początkach działalności Kłobuckiego Alarmu Smogowego pomógł także udział w Akademii Alarmów Smogowych. Jest to inicjatywa, która ma na celu wsparcie i rozwój inicjatyw społecznych funkcjonujących w ramach Polskiego Alarmu Smogowego. Wspiera nowe grupy obywatelskie, które zawiązują się, by działać na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce. 

„Ludzie chcą wymieniać źródła ciepła, chcą docieplać domy. Urzędnicy powinni ruszyć i aktywnie ich wspierać”

– Ludzie chcą wymieniać źródła ciepła, chcą docieplać domy. Urzędnicy powinni ruszyć i aktywnie ich wspierać. Często jednak bywa tak, że, dzwoniąc do gminy, usłyszymy, że gmina nie udziela w tym zakresie informacji. Nie prowadzi bowiem punktu obsługi programu Czyste Powietrze. Tak nie powinno być – uważa Marcinkowski. 

Lokalny alarm smogowy stara się uświadamiać mieszkańców powiatu kłobuckiego, jeśli chodzi o sam problem smogu, jak również rozwiązania pozwalające obniżyć emisje zanieczyszczeń. Na to pozwala wymiana źródła ciepła, ale również termomodernizacja budynku. Warto wykonać jedno i drugie, poczynając od oceny stanu budynku i poprawy ocieplenia.

Latająca kamera termowizyjna wymierzona w straty ciepła

Wyróżniającą się akcją, którą współtworzył Kłobucki Alarm Smogowy, było prowadzenie termowizji z użyciem drona. Pozwoliło to na wskazanie problematycznych strat ciepła także w tych miejscach, które mogą być trudno widoczne z ziemi. Akcje prowadzono wspólnie z Częstochowskim Alarmem Smogowym, w ramach projektów w programie „Nasze powietrze”, finansowanym ze środków Clean Air Fund. 

– Ludzie coraz bardziej zdają sobie sprawę z tego, z jakimi stratami wiąże się słabe ocieplenie budynku. Szczególnie widoczne stało się to przy wzroście cen węgla. Korzystając z kamery termowizyjnej w dronie, pokazywaliśmy mieszkańcom regionu, że stan ocieplenia budynku ma znaczenie. Realnie przekłada się na ilość spalonego paliwa i stan budżetu domowego – mówi SmogLabowi Marcinkowski.

O akcjach z wykorzystaniem drona, prowadzonych wspólnie przez Częstochowski Alarm Smogowy i Kłobucki Alarm Smogowy, pisaliśmy więcej na SmogLabie na wiosnę. – Termowizja z użyciem drona pozwala zobaczyć ubytki cieplne. Jednak żeby korzyść dla mieszkańca była jak największa, wykonujemy przy okazji inspekcję budynku w świetle widzialnym. Pozwala to bardziej kompleksowo ocenić stan budynku – mówił nam wówczas Hubert Pietrzak z Częstochowskiego Alarmu Smogowego.

– Na przykład na opublikowanym przez nas filmie widzimy dokładnie, że ucieczka ciepła bierze się z widocznego uszkodzenia dachówek. Zestawienie dwóch obrazów pozwoliło lepiej zlokalizować nieszczelność – opowiadał nam Pietrzak.

_

Zdjęcie: Krzysztof Winnik / Shutterstock.com

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.