Udostępnij

W Bielsku-Białej powstają dwa ogrody edukacyjne. Dom znajdzie tam prawie 200 tys. pszczół

26.05.2021

W Bielsku-Białej w ramach projektu zainaugurowanego przez Klub Gaja, powstają dwa miejskie ogrody edukacyjne. W jednym z nich, zlokalizowanym wokół zabytkowej willi Teodora Sixta, dom znajdzie ok. 150-180 tys. pszczół.

W bielskim ratuszu zainaugurowano projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu”. We współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniowa Żydowską w Bielsku-Białej i Galerią Bielską BWA powstaną dwa ogrody edukacyjne. Pierwszy na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego. Drugi – wokół zabytkowej willi Teodora Sixta. Ogrody mają połączyć edukację ekologiczną z historią i sztuką.

„Ogród będzie miejscem pokazującym nam, że jesteśmy z tą przyrodą, z tym miastem, z tym miejscem nierozłączni, że to nasze miejsce. Tu się rodziliśmy i tu będziemy umierali. Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy zależni od przyrody, a nasze otoczenie to nie tylko nasz dom, ale też dom ptaków czy zapylaczy, bez których nie będziemy istnieć” – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Dwa ogrody edukacyjne

W ramach współpracy teren nieużytku cmentarza żydowskiego został przekazany miastu przez Gminę Wyznaniową Żydowską w bezpłatne użytkowanie na 30 lat. Koncepcja i projekt ogrodu powstać ma podczas warsztatów prowadzonych przez Klub Gaja, z udziałem mieszkańców i specjalistów m.in. z zakresu architektury krajobrazu, a także biologii i historii. Wspólnie wypracowany projekt zostanie przekazany władzom miasta, które zajmą się wcieleniem go w życie.

Czytaj także: Poprawa zdrowia psychicznego przez kontakt z naturą? W Londynie organizują specjalne turnusy

Drugi ogród powstanie na terenie Galerii Bielskiej BWA, przy udziale bielskiej młodzieży. W ogrodzie pojawić mają się rośliny, które zwiększą bioróżnorodność miejsca, a także wspólnie zaprojektowane i zbudowane domki dla ptaków.

„Działania łączące sztukę i ekologię zwykle są bardzo inspirujące, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wykorzystanie własnych pomysłów i zastosowanie wiedzy fachowców może przynieść ciekawe projekty niezwykłych domków dla ptaków. Ogród Willi Sixta, pełen starych drzew, jest wymarzonym miejscem do stworzenia tam ptasiej oazy” – powiedziała w oświadczeniu Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

Dom dla nawet 180 tys. pszczół

Przy okazji Światowego Dnia Pszczół (20.05) ogłoszono również, że w ogrodzie na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego dom znajdą również pszczoły. W trzech ulach, które tam trafią, zamieszka ok. 150-180 tys. pszczół.

Czytaj także: Akademia Kaliska uruchomiła pasiekę. Posłuży badaniom nad miodem i ochroną pszczół

„Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali, ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu” – powiedział w oświadczeniu Jacek Bożek z Klubu Gaja.

_

Zdjęcie: Klub Gaja – Tajemniczy Ogród i ogród przy Willi Sixta


Polski Alarm Smogowy zrzesza ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce. Każdego roku wspiera lokalne inicjatywy, buduje świadomość społeczeństwa w sprawie smogu i ponad podziałami partyjnymi rozmawia z politykami przekonując ich do działań na rzecz wspólnego dobra, którym jest czyste powietrze.

Dzisiaj również możesz stać się częścią tej zmiany!

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.