W Bielsku-Białej w ramach projektu zainaugurowanego przez Klub Gaja, powstają dwa miejskie ogrody edukacyjne. W jednym z nich, zlokalizowanym wokół zabytkowej willi Teodora Sixta, dom znajdzie ok. 150-180 tys. pszczół.
W bielskim ratuszu zainaugurowano projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu”. We współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniowa Żydowską w Bielsku-Białej i Galerią Bielską BWA powstaną dwa ogrody edukacyjne. Pierwszy na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego. Drugi – wokół zabytkowej willi Teodora Sixta. Ogrody mają połączyć edukację ekologiczną z historią i sztuką.
„Ogród będzie miejscem pokazującym nam, że jesteśmy z tą przyrodą, z tym miastem, z tym miejscem nierozłączni, że to nasze miejsce. Tu się rodziliśmy i tu będziemy umierali. Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy zależni od przyrody, a nasze otoczenie to nie tylko nasz dom, ale też dom ptaków czy zapylaczy, bez których nie będziemy istnieć” – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Bożek z Klubu Gaja.
Dwa ogrody edukacyjne
W ramach współpracy teren nieużytku cmentarza żydowskiego został przekazany miastu przez Gminę Wyznaniową Żydowską w bezpłatne użytkowanie na 30 lat. Koncepcja i projekt ogrodu powstać ma podczas warsztatów prowadzonych przez Klub Gaja, z udziałem mieszkańców i specjalistów m.in. z zakresu architektury krajobrazu, a także biologii i historii. Wspólnie wypracowany projekt zostanie przekazany władzom miasta, które zajmą się wcieleniem go w życie.
Czytaj także: Poprawa zdrowia psychicznego przez kontakt z naturą? W Londynie organizują specjalne turnusy
Drugi ogród powstanie na terenie Galerii Bielskiej BWA, przy udziale bielskiej młodzieży. W ogrodzie pojawić mają się rośliny, które zwiększą bioróżnorodność miejsca, a także wspólnie zaprojektowane i zbudowane domki dla ptaków.
„Działania łączące sztukę i ekologię zwykle są bardzo inspirujące, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wykorzystanie własnych pomysłów i zastosowanie wiedzy fachowców może przynieść ciekawe projekty niezwykłych domków dla ptaków. Ogród Willi Sixta, pełen starych drzew, jest wymarzonym miejscem do stworzenia tam ptasiej oazy” – powiedziała w oświadczeniu Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.
Dom dla nawet 180 tys. pszczół
Przy okazji Światowego Dnia Pszczół (20.05) ogłoszono również, że w ogrodzie na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego dom znajdą również pszczoły. W trzech ulach, które tam trafią, zamieszka ok. 150-180 tys. pszczół.
Czytaj także: Akademia Kaliska uruchomiła pasiekę. Posłuży badaniom nad miodem i ochroną pszczół
„Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali, ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu” – powiedział w oświadczeniu Jacek Bożek z Klubu Gaja.
_
Zdjęcie: Klub Gaja – Tajemniczy Ogród i ogród przy Willi Sixta
Polski Alarm Smogowy zrzesza ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce. Każdego roku wspiera lokalne inicjatywy, buduje świadomość społeczeństwa w sprawie smogu i ponad podziałami partyjnymi rozmawia z politykami przekonując ich do działań na rzecz wspólnego dobra, którym jest czyste powietrze.
Dzisiaj również możesz stać się częścią tej zmiany!