Udostępnij

Poprawa zdrowia psychicznego przez kontakt z naturą? W Londynie organizują specjalne turnusy

14.05.2021

Program „Blue Prescribing” pozwoli 300 osobom na wzięcie udziału w turnusie zdrowotnym. Miejscem wypoczynku będą tereny podmokłe w pobliżu Londynu. Organizatorzy chcą w ten sposób pomóc cierpiącym na depresję i zaburzenia lękowe.

Inicjatywa zorganizowania specjalnych turnusów pojawiła się w reakcji na coraz liczniejsze wyniki badań. Te wskazują na korzystny wpływ kontaktu z naturą dla zdrowia człowieka.

Jeden z nich stanowią badania wstępne z Wielkiej Brytanii, którym objęto 16 osób cierpiących na zaburzenia lękowe i depresję. Wykazano w nich korzystny wpływ przebywania w ośrodku rekreacyjnym zlokalizowanym przy terenach podmokłych. Poprawa dotyczyła m.in. ogólnego dobrostanu psychicznego, a także poziomu lęku i stresu. Wyniki badań opublikowano na łamach „International Journal of Environmental Research and Public Health„.

Czytaj także: Rada Ministrów ma zająć się projektem ustawy o gatunkach inwazyjnych

Z kolei w niedawnych badaniach YouGov, których wyniki opublikowała organizacja Mental Health Foundation, 45 proc. Brytyjczyków zadeklarowało, że w trakcie pandemii kluczowe dla ich dobrostanu psychicznego było przebywanie na terenach zielonych. Pozytywny wpływ kontaktu z naturą na zdrowie potwierdzają także badania, o których informowaliśmy TUTAJ i TUTAJ.

Turnusy ruszą latem i będą mieć miejsce w London Wetland Centre, rezerwacie przyrody obejmującym tereny podmokłe. Zarządza nim organizacja Wildfowl and Wetlands Trust (WWT). Każdy z turnusów potrwa 6 tygodni. W programie przewidziano m.in. obserwację ptaków, spacery po rezerwacie, a także pomoc w działaniach służących ochronie przyrody.

„Korzyści płynące z przebywania na łonie natury dla dobrego samopoczucia psychicznego stały się dobrze znane podczas pandemii” – komentuje w oświadczeniu dr Jonathan Reeves, główny specjalista ds. badań w WWT. Zwraca jednak uwagę, że osoby narażone i cierpiące na choroby psychiczne częściej mieszkają na terenach miejskich, gdzie dostęp do natury jest ograniczony. „Program 'Blue Prescribing’ w London Wetland Centre ma na celu umożliwienie szerszego dostępu do terenów podmokłych tym, którzy najbardziej tego potrzebują” – podkreśla dr Reeves.

_

Zdjęcie: Shutterstock/BBA Photography

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.