Udostępnij

W Bielsku-Białej powstają dwa ogrody edukacyjne. Dom znajdzie tam prawie 200 tys. pszczół

26.05.2021

W Bielsku-Białej w ramach projektu zainaugurowanego przez Klub Gaja, powstają dwa miejskie ogrody edukacyjne. W jednym z nich, zlokalizowanym wokół zabytkowej willi Teodora Sixta, dom znajdzie ok. 150-180 tys. pszczół.

W bielskim ratuszu zainaugurowano projekt Klubu Gaja „Święto Drzewa – ogrody dla klimatu”. We współpracy z Miastem Bielsko-Biała, Gminą Wyznaniowa Żydowską w Bielsku-Białej i Galerią Bielską BWA powstaną dwa ogrody edukacyjne. Pierwszy na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego. Drugi – wokół zabytkowej willi Teodora Sixta. Ogrody mają połączyć edukację ekologiczną z historią i sztuką.

„Ogród będzie miejscem pokazującym nam, że jesteśmy z tą przyrodą, z tym miastem, z tym miejscem nierozłączni, że to nasze miejsce. Tu się rodziliśmy i tu będziemy umierali. Musimy sobie uświadomić, że jesteśmy zależni od przyrody, a nasze otoczenie to nie tylko nasz dom, ale też dom ptaków czy zapylaczy, bez których nie będziemy istnieć” – mówił podczas konferencji prasowej Jacek Bożek z Klubu Gaja.

Dwa ogrody edukacyjne

W ramach współpracy teren nieużytku cmentarza żydowskiego został przekazany miastu przez Gminę Wyznaniową Żydowską w bezpłatne użytkowanie na 30 lat. Koncepcja i projekt ogrodu powstać ma podczas warsztatów prowadzonych przez Klub Gaja, z udziałem mieszkańców i specjalistów m.in. z zakresu architektury krajobrazu, a także biologii i historii. Wspólnie wypracowany projekt zostanie przekazany władzom miasta, które zajmą się wcieleniem go w życie.

Czytaj także: Poprawa zdrowia psychicznego przez kontakt z naturą? W Londynie organizują specjalne turnusy

Drugi ogród powstanie na terenie Galerii Bielskiej BWA, przy udziale bielskiej młodzieży. W ogrodzie pojawić mają się rośliny, które zwiększą bioróżnorodność miejsca, a także wspólnie zaprojektowane i zbudowane domki dla ptaków.

„Działania łączące sztukę i ekologię zwykle są bardzo inspirujące, zwłaszcza dla młodych ludzi. Wykorzystanie własnych pomysłów i zastosowanie wiedzy fachowców może przynieść ciekawe projekty niezwykłych domków dla ptaków. Ogród Willi Sixta, pełen starych drzew, jest wymarzonym miejscem do stworzenia tam ptasiej oazy” – powiedziała w oświadczeniu Agata Smalcerz, dyrektorka Galerii Bielskiej BWA.

Dom dla nawet 180 tys. pszczół

Przy okazji Światowego Dnia Pszczół (20.05) ogłoszono również, że w ogrodzie na niegrzebalnej części cmentarza żydowskiego dom znajdą również pszczoły. W trzech ulach, które tam trafią, zamieszka ok. 150-180 tys. pszczół.

Czytaj także: Akademia Kaliska uruchomiła pasiekę. Posłuży badaniom nad miodem i ochroną pszczół

„Coraz bardziej zdajemy sobie sprawę z potrzeby ochrony pszczół i wszelkich zapylaczy. To nasi mali, ale tak naprawdę wielcy sprzymierzeńcy. Jesteśmy zależni od ich pracy i dobrostanu” – powiedział w oświadczeniu Jacek Bożek z Klubu Gaja.

_

Zdjęcie: Klub Gaja – Tajemniczy Ogród i ogród przy Willi Sixta


Polski Alarm Smogowy zrzesza ruchy obywatelskie zatroskane złą jakością powietrza w Polsce. Każdego roku wspiera lokalne inicjatywy, buduje świadomość społeczeństwa w sprawie smogu i ponad podziałami partyjnymi rozmawia z politykami przekonując ich do działań na rzecz wspólnego dobra, którym jest czyste powietrze.

Dzisiaj również możesz stać się częścią tej zmiany!

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.