Udostępnij

Koalicja Dość Trucia na spotkaniu w GIOŚ

11.03.2019

Mielec, Żary, Szczecinek i Biskupiec to miasta, których mieszkańcy – pod szyldem Koalicja Dość Trucia – walczą o czyste środowisko dla siebie i swoich bliskich. W środę – w siedzibie Ministerstwa Środowiska i GIOŚ – spotkał się z nimi zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Marek Surmacz, wraz z urzędnikami.

Wspomniane miasta od lat zmagają się z problemem zanieczyszczenia powietrza i nie tylko – co skłoniło mieszkańców do podjęcia działań na własną rękę. Mielczanie na przykład zorganizowali marsz, w którym wzięła udział jedna czwarta mieszkańców miasta.

Przy okazji zeszłorocznego szczytu COP24 w Katowicach z Koalicją Dość Trucia spotkał się Rzecznik Praw Obywatelskich. Rozmowę z Adamem Bodnarem, która miała miejsce już po spotkaniu, można przeczytać tutaj.

Teraz natomiast odbyło się spotkanie z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Spotkanie skomentował dla nas Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego:

„Spotkanie dotyczyło problemów naszych miast – Biskupca, Mielca, Żar i Szczecinka. Rozmawialiśmy na temat zanieczyszczenia powietrza, zanieczyszczenia wód oraz gleby. To trzeba podkreślić, że w Żarach i Szczecinku znajdują się fabryki kleju, które znajdują się na wodach gruntowych – skąd pochodzi woda pitna dla miast.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych TERRA ze Szczecinka, przedstawiciele mieszkańców Biskupca, Piotr Tabor z Mielca i my – jako Lubuski Alarm Smogowy.

Nasze uwagi – związane z działalnością firmy Kronospan – przekazaliśmy zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – Markowi Surmaczowi”.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Wozzie

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.