Koalicja Dość Trucia na spotkaniu w GIOŚ

2099
0
Podziel się:
Koalicja Dość Trucia na spotkaniu w GIOŚ

Mielec, Żary, Szczecinek i Biskupiec to miasta, których mieszkańcy – pod szyldem Koalicja Dość Trucia – walczą o czyste środowisko dla siebie i swoich bliskich. W środę – w siedzibie Ministerstwa Środowiska i GIOŚ – spotkał się z nimi zastępca Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Marek Surmacz, wraz z urzędnikami.

Wspomniane miasta od lat zmagają się z problemem zanieczyszczenia powietrza i nie tylko – co skłoniło mieszkańców do podjęcia działań na własną rękę. Mielczanie na przykład zorganizowali marsz, w którym wzięła udział jedna czwarta mieszkańców miasta.

Przy okazji zeszłorocznego szczytu COP24 w Katowicach z Koalicją Dość Trucia spotkał się Rzecznik Praw Obywatelskich. Rozmowę z Adamem Bodnarem, która miała miejsce już po spotkaniu, można przeczytać tutaj.

Teraz natomiast odbyło się spotkanie z przedstawicielami Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Spotkanie skomentował dla nas Remigiusz Krajniak z Lubuskiego Alarmu Smogowego:

„Spotkanie dotyczyło problemów naszych miast – Biskupca, Mielca, Żar i Szczecinka. Rozmawialiśmy na temat zanieczyszczenia powietrza, zanieczyszczenia wód oraz gleby. To trzeba podkreślić, że w Żarach i Szczecinku znajdują się fabryki kleju, które znajdują się na wodach gruntowych – skąd pochodzi woda pitna dla miast.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych TERRA ze Szczecinka, przedstawiciele mieszkańców Biskupca, Piotr Tabor z Mielca i my – jako Lubuski Alarm Smogowy.

Nasze uwagi – związane z działalnością firmy Kronospan – przekazaliśmy zastępcy Głównego Inspektora Ochrony Środowiska – Markowi Surmaczowi”.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Wozzie

Podziel się: