Udostępnij

Kolejna katastrofa ekologiczna w rzece. Zginęły tysiące ryb w Nidzie

09.08.2020

Jak poinformował dziennik „Echo Dnia”, przez opuszczenie zastaw na zaporze w Rębowie (woj. świętokrzyskie) zginęły tysiące ryb. Zrzut wody spowodował, że ryby zostały wyrzucone na brzeg i udusiły się, leżąc na ziemi.

Nieżywe ryby na brzegu Nidy zauważyli w ubiegłym tygodniu wędkarze i od razu poinformowali o tym kielecki okręg Polskiego Związku Wędkarskiego (PZW). Na miejsce pojechał dyrektor biura, ichtiolog Michał Bień. Jak mówił dziennikarzom „Echa Dnia”, na ziemi znalazł tysiące ryb – od kilkucentymetrowych z tegorocznego wylęgu, po dorosłe osobniki.

Czytaj także: Katastrofa ekologiczna w Dolinie Baryczy. “Rzeka jest martwa”

„Wiele z nich to były gatunki chronione, jak różanka, koza i minogi. Oprócz nich było mnóstwo padłych ryb gatunków cennych dla wędkarzy, jak bolenie, klenie czy brzany. Szacuję, że zginęło kilkadziesiąt tysięcy sztuk” – mówił w rozmowie z „Echem Dnia”.

We wsi Rębów, na rzece Nidzie zbudowany jest jaz i mała elektrownia wodna. To stamtąd miało dojść do zrzutu wody, który – zdaniem wędkarzy i poproszonych o opinię naukowców z Polskiej Akademii Nauk – spowodował katastrofę.

„(…)spuszczenie wody, jak nas informowano, w sposób gwałtowny, spowodowało zamulenie części rzeki leżących poniżej zbiornika. Jest to zjawisko wyjątkowo szkodliwe dla organizmów wodnych, w szczególności dla organizmów filtrujących wodę, takich jak małże słodkowodne” – napisał w swojej opinii prof. Tadeusz Zając z Instytutu Ochrony Przyrody PAN. Zaznaczył także, że zrzut mógł być niebezpieczny dla kajakarzy, którzy rozpoczynają spływy niedaleko jazu.

PZW zawiadomiło o sprawie prokuraturę i Wody Polskie. Wędkarze wystąpili także o wycofanie właścicielowi jazu pozwolenia wodno – prawnego na użytkowanie zapory.

Zdjęcie: Mariusz Szczygieł/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.