Udostępnij

Kolejne brytyjskie miasto ze Strefą Czystego Powietrza. Starsze pojazdy zapłacą za wjazd do Birmingham

01.06.2021

W brytyjskim Birmingham uruchomiono Strefę Czystego Powietrza, podążając za strategią Londynu i Bath. Władze drugiego co do wielkości obszaru miejskiego w Wielkiej Brytanii chcą w ten sposób walczyć z zanieczyszczeniami powietrza.

Jak czytamy na stronach władz Birmingham, funkcjonowanie Strefy Czystego Powietrza (Clean Air Zone, CAZ) opierać się będzie na opłatach pobieranych od wysokoemisyjnych samochodów wjeżdżających od strefy. Dotyczy to pojazdów z silnikiem benzynowym wyprodukowanych przed 2006 rokiem i diesli sprzed 2015 roku.

W przypadku pojazdów osobowych, taksówek i furgonetek opłata za wjazd wynosić będzie 8 funtów, natomiast w przypadku ciężarówek, autobusów i autokarów – 50 funtów. Opłatę należy uiścić w okresie między szóstym dniem przed wizytą a szóstym dniem po.

Czytaj także: Gdzie powstaną Strefy Czystego Transportu i kto do nich wjedzie? Trwają prace nad ustawą

Przewidziano jednak okres przejściowy. Choć strefa ruszyła 1 czerwca, decyzją Rady Miasta opłaty będą pobierane dopiero od 14 czerwca. W ciągu kolejnych czterech tygodni kierowcy, którzy złamią przepisy, zamiast kary umownej zapłacą jedynie opłatę dzienną.

Brak bramek i sporo wyjątków

Podobnie jak w przypadku londyńskiej strefy ULEZ, przy wjeździe do CAZ nie umieszczono żadnych bramek wjazdowych. Weryfikacja pojazdów opierać się będzie na systemie kamer, które sczytywać będą tablice rejestracyjne i na tej podstawie oceniać, czy opłata powinna zostać uiszczona. Jeśli nie nastąpi to w wyznaczonym czasie, nałożona zostanie kara umowna w wysokości 120 funtów.

Czytaj także: Londyn uruchomił strefę ultra-niskiej emisji (ULEZ)

Na początku ograniczenia nie dotkną jednak wszystkich. Na okres dwóch lat zwolniono z opłat mieszkańców strefy, którzy zarejestrowali pojazdy w Birmingham. Nie zapłacą również osoby, które pracują w strefie przynajmniej 17 godz. tygodniowo i zarabiają mniej niż 30 tys. funtów rocznie.

O czasowe zwolnienie mogą ubiegać się także lokalne firmy, jednak tylko na 2 pojazdy. To samo dotyczy osób odwiedzających wybrane punkty medyczne w Birmingham i osoby przyjeżdżające w celu zaszczepienia się przeciw COVID-19. Stałe wyłączenia mają natomiast objąć między innymi: pojazdy służb ratowniczych, transport szkolny oraz osób niepełnosprawnych.

_

Zdjęcie: Shutterstock/MagicBones

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.