Udostępnij

Kolejne rekordy temperatur. Szaleją pożary lasów

12.08.2021

Wczoraj na Sycylii zarejestrowano temperaturę 48,8 stopni Celsjusza. Jeżeli pomiar zostanie potwierdzony, będzie to nowy europejski rekord temperatury. Dziś agencje informacyjne donoszą o tym, że nowy rekord najwyższej temperatury padł w stolicy Tunezji, a prognoza na najbliższe dni przewiduje, że w Agadirze będzie… 51 stopni. Tunezja i Algieria walczą też z pożarami lasów.

Agencje informacyjne podały że w Tunisie zarejestrowano wczoraj 49 stopni Celsjusza. To nowy rekord temperatury w stolicy Tunezji. Wcześniejszy wynosił 46,8 stopni i pochodził z 1982 roku. Według doniesień ponad 50 stopni było w Kairouan, który znajduje się 160 kilometrów na południe od Tunisu. Rekordowe upały panowały też w wielu innych miejscowościach północy i środkowego wschodu tego kraju. Dziś było nieco chłodniej – słupki rtęci w Tunisie wskazywały 48 stopni.

To temperatury – podkreśla afrykański serwis informacyjny – o od 9 do 15 stopni Celsjusza wyższe od tego, czego zwykle o tej porze roku doświadczają mieszkańcy Tunezji.

Nowy rekord temperatury zapowiadany w Maroku

Jeszcze cieplej ma być w najbliższych dniach w Maroku i Algierii. Prognoza na sobotę przewiduje, że w Agadirze może być około 51 stopni Celsjusza. To może oznaczać nowy rekord dla kontynentu. Ten aktualnie wynosi 51,3 stopni Celsjusza i dotyczy temperatur, które zmierzono w wiarygodny sposób. Wyższe wskazania termometrów zapisywano w okresie kolonialnym, ale są wątpliwości dotyczące ich wiarygodności. Taką temperaturę zarejestrowano w Ourgla w Algierii w lipcu 2018 roku.

Jednocześnie Tunezja i Algieria mierzą się w pożarami lasów, w których – według oficjalnych doniesień – zginęło już co najmniej kilkadziesiąt osób. W Algierii, gdzie liczba potwierdzonych ofiar wynosiła przed kilkoma godzinami 69 osób, ogłoszono już trzydniową żałobę narodową. Wśród ofiar jest prawie 30 żołnierzy, którzy pomagali w walce z żywiołem.

Ogień szaleje także w Tunezji, gdzie nie informowano o ofiarach.

Pożary są związane z falą upałów i rekordami temperatury.

Dochodzi tam jednak do awarii sieci energetycznych, które nie wytrzymują zapotrzebowania zwiększonego przez używanie klimatyzacji.

Eksperci od dawna ostrzegają, że zmiany klimatu będą powodować coraz więcej ekstremalnych zjawisk pogodowych. Fale upałów są jedną z nich.

Czytaj również: Zmiany klimatu sprawią, że upały, powodzie i susze w Europie staną się nową normą

Fot. Pożary lasów w Algierii. CHETTOUH Nabil/Shutterstock. Data wykonania zdjęcia: nieznana.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w gazetach lokalnych i branżowych. Bloguje na Krowoderska.pl.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.