Udostępnij

Stężenie CO2 o 50% większe niż przed rewolucją przemysłową

09.06.2021

Po chwilowym spadku globalnych emisji CO2 związanym z pandemią pobito kolejny niechlubny rekord – informują amerykańscy naukowcy. Rządowa agencja NOAA (Narodowa Agencja Oceanów i Atmosfery) przedstawiła najnowsze wyniki pomiarów ze stacji badawczej. Dane nie są optymistyczne.

Komunikat z ośrodka zlokalizowanego na zboczu wulkanu Mauna Loa (Hawaje, USA) został opublikowany w poniedziałek 7 czerwca. Alarmujące statystyki dotyczą średnich miesięcznych stężeń CO2 w maju bieżącego roku. Potwierdzają je naukowcy z SIO (Instytut Oceanografii Scrippsów w San Diego, Kalifornia).

Pomiary odbywają się w maju, bo to właśnie wtedy notuje się najwyższe średnie wartości CO2 w atmosferze. Jesienią, zimą i wczesną wiosną rośliny i gleba wydzielają CO2 powodując wzrost jego poziomu, kończy się także sezon grzewczy. Zebrane w ten sposób dane zestawiane rok do roku, od 63 lat prezentują Krzywą Keelinga. Wykres przedstawia systematyczny wzrost stężenia CO2 w ziemskiej atmosferze.

 class=
Krzywa Keelinga
źródło: NOAA Global Monitoring Laboratory

Nowe rekordy CO2

W poniedziałek naukowcy z NOAA poinformowali, że średni miesięczny odczyt dla maja tego roku wyniósł 419.13 ppm (cząstek na milion). Oznacza to kolejny rekord emisji CO2. Analogiczne wyniki przedstawili badacze z SIO, gdzie zanotowano średnio 418.92 ppm. Takie stężenie można porównać do tego z epoki pliocenu sprzed 4 milionów lat – alarmują naukowcy. Podkreślają, że jest to kolejny, negatywny kamień milowy. Wartości wzrosły bowiem o 50% względem czasów przedindustrialnych (wtedy wynosiły 280 ppm), w rezultacie rekordowa jest także 10-letnia średnia stopa wzrostu, która kształtuje się na poziomie 2,4 ppm.

Czytaj również: Tropiki zanikają. Wylesianie cennych terenów spowodowało takie emisje CO2, jak 570 mln aut

Gotowa recepta

„Produkujemy niemal 40 miliardów ton CO2 rocznie. To góra węgla, który wydobywamy z Ziemi, spalamy i emitujemy do atmosfery jako CO2, rok po roku. Jeżeli chcemy zatrzymać katastrofę klimatyczną, z pewnością najwyższym priorytetem powinna być redukcja emisji CO2 do zera, w jak najszybszym czasie. Rozwiązanie jest tuż przed naszymi oczami. Energia słoneczna i wiatrowa są tańsze niż paliwa kopalne i zapewniają odpowiednią produkcję energii.” – powiedział Pieter Tans z NOAA.

Zdjęcie tytułowe: Susan Cobb, NOAA Global Monitoring Laboratory

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.