Udostępnij

Kolejny sklep rezygnuje z plastiku. Zalando będzie pakować w papier

03.07.2019

Sprzedaż wysyłkowa zdaje się być najbardziej problematyczną, jeśli chodzi o plastikowe opakowania. Produkty przychodzą w foliowej torebce i na dodatek zabezpieczone streczem. Firma Zalando chce to zmienić i zacząć używać opakowań papierowych albo wielorazowych.

O dobrych praktykach w sieciach, które działają również w Polsce pisaliśmy między innymi TUTAJ.

To ponownie, jak w przypadku informacji o Lidlu, nie jest tekst sponsorowany. Cieszy jednak, kiedy wielkie firmy starają się zrobić choć mały krok w stronę ograniczenia plastiku.

Tak jak wspomniane już Zalando – sklep wysyłkowy, oferujący odzież, kosmetyki, obuwie i akcesoria. Jak informuje ich biuro prasowe, spółka zobowiązuje się do całkowitej wymiany opakowań na ekologiczne, w 100 proc. pochodzące z recyklingu do 2020 roku.

Według badania Pro Carton 77 procent ankietowanych Polaków stwierdziło, że oddziaływanie opakowań na środowisko wpływa na ich decyzje zakupowe.  Na te dane powołuje się Zalando, tłumacząc decyzję o wprowadzeniu bardziej ekologicznych rozwiązań.

Jak ta zmiana będzie przebiegać?

Pierwszym krokiem jest wymiana torebek na kosmetyki. Obecnie, jeśli zamówimy w Zalando na przykład szminkę i tusz do rzęs, te dwa produkty są pakowane w wfolię i umieszczane w pudełku. Po zmianie kosmetyki będą przesyłane do klientów w torbach papierowych, pochodzących w 100 procentach z recyklingu.

Firma planuje także pilotaż opakowań wielokrotnego użytku. – Wyobrażamy sobie, że alternatywne opakowania będą mogły być stosowane kilkakrotnie w naszych centrach logistycznych – będą do nas zwracane, a my będziemy ich używać ponownie do wysyłania produktów do kolejnego klienta – mówi Ewelina Kaszuba z biura prasowego Zalando.

Trochę gorzej wyglądają rozwiązania dotyczące paczek, w których przesyłane są ubrania czy akcesoria. Testowane były torby papierowe, jednak, zdaniem firmy, nie spełniały swojej roli. Dlatego Zalando wróciło do plastiku. Obecnie jest używane tworzywo pochodzące w 80 procentach z recyklingu.

-Wprowadziliśmy też tzw. “polybags” – cienkie, przezroczyste torby, które chronią każdy z artykułów odzieżowych, wykonane w ponad 60 procentach z recyklingowanego plastiku. Dodatkowo pudełka, w których przesyłane są torby z ubraniami są wykonane z kartonu pochodzącego z recyklingu – dodaje Ewelina Kaszuba.

Dzięki temu Zalando ma wyprodukować o 625 ton mniej tworzyw nienadających się do recyklingu w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Zdjęcie: Africa Studio/Shutterstock

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.