Kolejny sklep rezygnuje z plastiku. Zalando będzie pakować w papier

1781
1
Podziel się:

Sprzedaż wysyłkowa zdaje się być najbardziej problematyczną, jeśli chodzi o plastikowe opakowania. Produkty przychodzą w foliowej torebce i na dodatek zabezpieczone streczem. Firma Zalando chce to zmienić i zacząć używać opakowań papierowych albo wielorazowych.

O dobrych praktykach w sieciach, które działają również w Polsce pisaliśmy między innymi TUTAJ.

To ponownie, jak w przypadku informacji o Lidlu, nie jest tekst sponsorowany. Cieszy jednak, kiedy wielkie firmy starają się zrobić choć mały krok w stronę ograniczenia plastiku.

Tak jak wspomniane już Zalando – sklep wysyłkowy, oferujący odzież, kosmetyki, obuwie i akcesoria. Jak informuje ich biuro prasowe, spółka zobowiązuje się do całkowitej wymiany opakowań na ekologiczne, w 100 proc. pochodzące z recyklingu do 2020 roku.

Według badania Pro Carton 77 procent ankietowanych Polaków stwierdziło, że oddziaływanie opakowań na środowisko wpływa na ich decyzje zakupowe.  Na te dane powołuje się Zalando, tłumacząc decyzję o wprowadzeniu bardziej ekologicznych rozwiązań.

Jak ta zmiana będzie przebiegać?

Pierwszym krokiem jest wymiana torebek na kosmetyki. Obecnie, jeśli zamówimy w Zalando na przykład szminkę i tusz do rzęs, te dwa produkty są pakowane w wfolię i umieszczane w pudełku. Po zmianie kosmetyki będą przesyłane do klientów w torbach papierowych, pochodzących w 100 procentach z recyklingu.

Firma planuje także pilotaż opakowań wielokrotnego użytku. – Wyobrażamy sobie, że alternatywne opakowania będą mogły być stosowane kilkakrotnie w naszych centrach logistycznych – będą do nas zwracane, a my będziemy ich używać ponownie do wysyłania produktów do kolejnego klienta – mówi Ewelina Kaszuba z biura prasowego Zalando.

Trochę gorzej wyglądają rozwiązania dotyczące paczek, w których przesyłane są ubrania czy akcesoria. Testowane były torby papierowe, jednak, zdaniem firmy, nie spełniały swojej roli. Dlatego Zalando wróciło do plastiku. Obecnie jest używane tworzywo pochodzące w 80 procentach z recyklingu.

-Wprowadziliśmy też tzw. “polybags” – cienkie, przezroczyste torby, które chronią każdy z artykułów odzieżowych, wykonane w ponad 60 procentach z recyklingowanego plastiku. Dodatkowo pudełka, w których przesyłane są torby z ubraniami są wykonane z kartonu pochodzącego z recyklingu – dodaje Ewelina Kaszuba.

Dzięki temu Zalando ma wyprodukować o 625 ton mniej tworzyw nienadających się do recyklingu w porównaniu z ubiegłym rokiem.

Zdjęcie: Africa Studio/Shutterstock

Podziel się: