Udostępnij

#komentarze: Czy zmiana "rozporządzenia kotłowego" zatrzyma sprzedaż "kopciuchów"?

08.11.2018

Kilka tygodni temu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii dokonało notyfikacji projektu zmiany rozporządzenia w sprawie wymagań dla kotłów na paliwo stałe. Jak czytamy w załączonym uzasadnieniu, nowelizacja (wraz z innymi planowanymi regulacjami) ma doprowadzić do „uszczelnienia systemu wymagań dla kotłów na paliwo stałe”.

O tym, że mimo obowiązującego rozporządzenia, wciąż kupić można tzw. „kopciuchy”, czyli kotły niespełniające norm emisyjnych, pisaliśmy m.in. tutaj.

Czy zmiany w rozporządzeniu wyeliminują możliwość obchodzenia przepisów i sprzedaży kotłów niespełniających norm?

O odpowiedź poprosiłem trzy osoby – Miłosza Jakubowskiego z Fundacji Frank Bold, Andrzeja Gułę (prezesa Polskiego Alarmu Smogowego) oraz Jadwigę Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii. Chciałem w ten sposób zestawić 3 stanowiska – prawnika zajmującego się kwestiami ochrony środowiska, reprezentanta PAS oraz kierującej ministerstwem odpowiedzialnym za projekt.

Niestety nie udało mi się uzyskać odpowiedzi od Minister Emilewicz. Gdy tylko otrzymam jej komentarz do sprawy, artykuł zostanie uzupełniony.

Luki w rozporządzeniu

Moim pierwszym rozmówcą był Miłosz Jakubowski – prawnik z Fundacji Frank Bold.

„Na pewno zmiany zmniejszą skalę tego zjawiska, ponieważ eliminowana jest część wyłączeń, które można było z łatwością wykorzystywać, by obchodzić prawo w jego obecnym kształcie. Najistotniejsze z nich są kotły służące do ogrzewania wody użytkowej, które aktualnie są wyłączone spod obowiązywania rozporządzenia. Tak naprawdę, kotły tego typu nie różnią się konstrukcyjnie od kotłów C.O., dlatego z łatwością można oferować kotły pozaklasowe jako kotły służące wyłącznie do ogrzewania wody.

Podobnie jest z kotłami na biomasę niedrzewną – już widziałem takie oferty, że kotły zasypowe, tak zwane „kopciuchy”, sprzedawane są jako tego rodzaju kotły. Wówczas w sposób bardzo prosty obchodzone są przepisy rozporządzenia. Pod tym względem mamy więc zdecydowaną poprawę, ponieważ wyjątki te zostały wyeliminowane” – powiedział.

„Zostają tylko takie wyłączenia, które nie pozwolą na tak proste obchodzenie przepisów. W rozporządzeniu pozostają wyłączenia tylko dla kotłów kogeneracyjnych, dla kotłów zasilanych balotami słomy (ale o mocy 100 kW, czyli bardzo dużych urządzeń) oraz kotłów przeznaczonych do ogrzewania i rozprowadzania gazowych nośników ciepła. W przypadku tych ostatnich mówimy jednak o zupełnie innej konstrukcji. Więc jak najbardziej tak – mamy tutaj do czynienia z poważnym uszczelnieniem tego systemu. Oczywiście, zapewne jakieś sposoby obchodzenia prawa się znajdą, ale na pewno będzie to trudniejsze. Myślę, że będzie to jakiś margines” – skomentował Jakubowski.

Jasny sygnał

Odpowiedzi na to samo pytanie udzielił mi również Andrzej Guła – prezes Polskiego Alarmu Smogowego.

„Z pewnością wprowadzane zmiany pozwolą na wyeliminowanie znaczących luk w rozporządzeniu, które dotąd pozwalały wprowadzać na rynek kotły niespełniające żadnych standardów emisyjnych. Tyle tylko, że były one wprowadzane pod innym szyldem. Nazywano taki kocioł kotłem na ciepłą wodę użytkową i wtedy mógł być wprowadzany do obrotu, nawet jeżeli był to klasyczny ‘kopciuch’” – skomentował Guła.

„Natomiast można się obawiać, że mimo uszczelnienia producenci nadal będą szukać luk w prawie. Nie ma bowiem rozporządzenia i prawa, którego nie chciano by obchodzić. Na ile będzie to możliwe – pokaże czas. Generalnie rzecz biorąc, tutaj rząd powinien wykazać się dużą konsekwencją i dać jasny sygnał producentom kotłów na paliwa stałe, że wszelkie próby omijania tych rozporządzeń będą powodowały to, że rząd będzie dalej doprecyzowywał te przepisy i eliminował możliwość ich obejścia. W moim przekonaniu producenci, którzy omijają prawo, tak naprawdę sami sobie szkodzą – pokazują, że branża ta nie jest wiarygodnym partnerem” – powiedział Andrzej Guła.

Jak już wspominałem, moja próba telefonicznego kontaktu z Minister Emilewicz nie powiodła się. Gdy tylko otrzymam jej komentarz do sprawy, artykuł zostanie uzupełniony.

 

Dokumenty przesłane przez MPiT do Komisji Europejskiej można przeczytać tutaj.

Zdjęcie: Zabrze, Smogowa Mapa Polski, PAS

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.