Udostępnij

Polska może zostać pozwana za samochodowy smog. Rząd ma dwa miesiące na działanie

22.02.2021

Komisja Europejska grozi Polsce pozwem za samochodowy smog. Bruksela twierdzi, że nasz kraj narusza unijne dyrektywy, a podwyższone poziomy zanieczyszczenia zagrażają zdrowiu mieszkańców czterech aglomeracji. Rząd ma dwa miesiące, by przedstawić plan naprawy tej sytuacji. W przeciwnym razie Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Komisja Europejska wzięła pod lupę samochodowy smog w trzech krajach. Bruksela stwierdziła przekroczenie rocznych norm stężenia dwutlenku azotu w miastach Polski, Belgii i Czech. Oznacza to, że państwa te naruszają unijne prawo dotyczące jakości powietrza. W naszym kraju problem dotyczy aglomeracji śląskiej, wrocławskiej, krakowskiej i warszawskiej. Jak zauważają unijni biurokraci, ich mieszkańcy są narażeni na niebezpieczne poziomy stężenia dwutlenku azotu (NO2) w powietrzu.

 class=

Substancja ta jest główną składową samochodowego smogu, dlatego stwarza zagrożenie dla zdrowia przede wszystkim w dużych miastach. Wpływa ona między innymi na występowanie astmy, a także nowotworów płuc i piersi. Najczęstszym źródłem dwutlenku azotu w dużych aglomeracjach są spaliny ze starszych samochodów z silnikiem diesla.

Czytaj również: Przełomowe odkrycie krakowskich naukowców: smog może uczulać

„Pomimo tego, że państwa członkowskie mają obowiązek zapewnienia obywatelom dobrej jakości powietrza, w wielu miejscach nadal występuje problem zanieczyszczenia powietrza, a w obszarach miejskich sytuacja jest szczególnie dotkliwa. (…) Sprawozdania pokazują, że środki wprowadzone w celu wyeliminowania przekroczeń NO2 nie są wystarczające, aby okresy przekroczenia były jak najkrótsze” – piszą przedstawiciele Komisji Europejskiej w swoim oświadczeniu.

Polska powinna odpowiedzieć na zastrzeżenia Komisji w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli tego nie zrobi, sprawa samochodowego smogu może trafić do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ten ma prawo nałożyć kary na państwa naruszające unijne dyrektywy.

Źródło zdjęcia: Piotr Opoka / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.