Udostępnij

Kongres Czystego Powietrza. Jak ograniczyć smog?

08.03.2023

Smog zabija 50 tys. Polaków rocznie. Szczególnie zagraża najbardziej wrażliwym grupom, tzn. dzieciom, kobietom w ciąży, płodom oraz seniorom. Po raz kolejny ci, którym zależy na ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza zebrali się, żeby znaleźć wspólne rozwiązania problemu smogu.

Dziś i jutro w warszawskim Centrum Nauki Kopernik organizowany jest VI Kongres Czystego Powietrza. Przewidziane są prelekcje oraz panele eksperckie. Wydarzenie kończy się w środę o 16:00.

Wspólnie na rzecz czystego powietrza

Eksperci z całego kraju zebrali się dziś w Warszawie po to, żeby stworzyć wspólne, efektywne i sprawiedliwe społecznie rozwiązania ograniczające smog. Omówią także zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym i sposobami na radzenie sobie z nim. Ponadto głos zabierze młodzież walcząca o prawo do czystego powietrza. Podczas jednej z sesji tematem przewodnim będzie ubóstwo energetyczne oraz zagrożenia, jakie niesie. Paneliści rozłożą na czynniki pierwsze działania Unii Europejskiej, kraju oraz samorządów w zakresie wspomnianego problemu społecznego. A także uciążliwy smog komunikacyjny, nieefektywny transport publiczny i rozlewanie się miast. Nie zabraknie również tematu Stref Czystego Transportu (SCT).

Ponadto eksperci omówią zagadnienia efektywności energetycznej budynków, koniecznych instrumentów finansowych, kierunków transformacji energetycznej i możliwych do wykorzystania technologii uniezależniających nas od węgla. Dla osób zainteresowanych cyfrowych informowaniem o jakości powietrza także znajdzie się solidna dawka wiedzy. Dodatkowo pojawi się temat ekodoradców oraz sytuacji polityki klimatycznej Polski na arenie międzynarodowej.

Andrzej Guła, prezes zarządu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) weźmie udział w polemice pt. „Dotychczasowa efektywność programów finansowych wspierających ochronę powietrza”. Piotr Siergiej, rzecznik PAS-u wygłosi prelekcję pt. „Informowanie społeczeństwa. Jak w atrakcyjny sposób dotrzeć do mieszkańców, realizując kampanie edukacyjne?”.

Zapraszamy do udziału online.

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.