Smog zabija 50 tys. Polaków rocznie. Szczególnie zagraża najbardziej wrażliwym grupom, tzn. dzieciom, kobietom w ciąży, płodom oraz seniorom. Po raz kolejny ci, którym zależy na ograniczeniu zanieczyszczenia powietrza zebrali się, żeby znaleźć wspólne rozwiązania problemu smogu.
Dziś i jutro w warszawskim Centrum Nauki Kopernik organizowany jest VI Kongres Czystego Powietrza. Przewidziane są prelekcje oraz panele eksperckie. Wydarzenie kończy się w środę o 16:00.
Wspólnie na rzecz czystego powietrza
Eksperci z całego kraju zebrali się dziś w Warszawie po to, żeby stworzyć wspólne, efektywne i sprawiedliwe społecznie rozwiązania ograniczające smog. Omówią także zagadnienia związane z kryzysem klimatycznym i sposobami na radzenie sobie z nim. Ponadto głos zabierze młodzież walcząca o prawo do czystego powietrza. Podczas jednej z sesji tematem przewodnim będzie ubóstwo energetyczne oraz zagrożenia, jakie niesie. Paneliści rozłożą na czynniki pierwsze działania Unii Europejskiej, kraju oraz samorządów w zakresie wspomnianego problemu społecznego. A także uciążliwy smog komunikacyjny, nieefektywny transport publiczny i rozlewanie się miast. Nie zabraknie również tematu Stref Czystego Transportu (SCT).
Ponadto eksperci omówią zagadnienia efektywności energetycznej budynków, koniecznych instrumentów finansowych, kierunków transformacji energetycznej i możliwych do wykorzystania technologii uniezależniających nas od węgla. Dla osób zainteresowanych cyfrowych informowaniem o jakości powietrza także znajdzie się solidna dawka wiedzy. Dodatkowo pojawi się temat ekodoradców oraz sytuacji polityki klimatycznej Polski na arenie międzynarodowej.
Andrzej Guła, prezes zarządu Polskiego Alarmu Smogowego (PAS) weźmie udział w polemice pt. „Dotychczasowa efektywność programów finansowych wspierających ochronę powietrza”. Piotr Siergiej, rzecznik PAS-u wygłosi prelekcję pt. „Informowanie społeczeństwa. Jak w atrakcyjny sposób dotrzeć do mieszkańców, realizując kampanie edukacyjne?”.