Udostępnij

SmogLab wyręczył Inspekcję Ochrony Środowiska: OLX zmienia politykę wobec podkładów kolejowych

27.02.2019

Podkłady będą tam dostępne jedynie po potwierdzeniu, że nie szkodzą już zdrowiu i środowisku – zapewnia portal.

W zeszłym tygodniu pisaliśmy o podkładach kolejowych, wciąż dostępnych na polskich portalach aukcyjnych. Pozostałości po remontach linii kolejowych mogą być niebezpieczne dla zdrowia i środowiska. Przed ułożeniem ich na trasie są nasączane rakotwórczym olejem kreozotowym. Pierwotnie w serwisach takich jak Allegro, Sprzedajemy.pl i OLX były one dostępne na opał. Dziś bywają reklamowane jako element wystroju ogrodu lub materiały budowlane.

W 2018 roku Główny Inspektor Ochrony Środowiska upomniał portale i poprosił, by zajęły się one moderacją ofert sprzedaży podkładów. Allegro i Sprzedajemy.pl obiecały, że nie będą ich dalej dopuszczać. Mimo na pierwszym z portali po roku znowu można je kupić, a administracji wystarczy zapewnenie wystawiającego, że nie stwarzają one już niebezpieczeństwa. OLX natomiast zmienił kategorię, w której sprzedawane są podkłady – z opału na materiały budowlane i wystrój ogrodu. Zarówno GIOŚ, jak aktywiści i naukowcy zwracają uwagę, że nie załatwia to sprawy. Według prawa odpady pokolejowe mogą być sprzedawane jedynie podmiotom, które profesjonalnie zajmują się ich utylizacją.

Po naszej interwencji portal OLX obiecał, że podkłady kolejowe będą akceptowane dopiero po zmianie ich klasyfikacji przez urząd marszałkowski. Ma on zapewnić, że nie stwarzają już niebezpieczeństwa.

– Będą one dopuszczone do publikacji w serwisie wyłącznie warunkowo, po przedłożeniu przez ogłoszeniodawcę ostatecznej decyzji marszałka województwa, zmieniającej klasyfikację z odpadu niebezpiecznego o kodzie 17 02 04 (Odpady drewna, szkła i tworzyw sztucznych zawierające lub zanieczyszczone substancjami niebezpiecznymi) na odpad o kodzie 17 02 01 (drewno)  – zapewnia Paulina Rezmer z OLX.

Zapowiedziane zmiany mają wejść w życie piątego marca i znaleźć się w regulaminie portalu, za pośrednictwem którego jeszcze w lutym można było wybierać z ponad dwustu ogłoszeń dotyczących potencjalnie toksycznych materiałów.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.