Udostępnij

Kopalnia w Rybniku jednak nie powstanie? Sprzeciwiają się jej aktywiści i radni miejscy

15.01.2024

Radni z Rybnika uchwalili zmiany w planie zagospodarowania dla dzielnicy Paruszowiec. Tym samym zablokowali plany spółki Bapro, która chciała otworzyć tam kopalnię. Tego samego domagali się aktywiści Fundacji 360! i Rybnickiego Alarmu Smogowego.

Decyzja była prawie jednogłośna – za zmianami zagłosowało 24 radnych, jeden się wstrzymał. Plan w nowej wersji zabrania działalności zakładów górniczych w dzielnicy. Stało się tak mimo listu inwestora, który apelował do rybnickich polityków o wsparcie dla otwarcia kopalni. Większość członków rady już wcześniej zapowiadała, że nie przychylą się do planów spółki Bapro. Jej zamiarom od dawna sprzeciwia się również prezydent miasta Piotr Kuczera.

Rządzący wsłuchali się tym razem w głos Fundacji 360! i Rybnickiego Alarmu Smogowego. Według działaczy planowana kopalnia może przynieść straty dla miasta i zaszkodzić mieszkańcom. W apelu do rybnickich radnych wspominali o ryzyku zapadnięcia się terenu, zniszczenia okolicznych osiedli i ulic. Wydobycie mogłoby również zanieczyścić ujęcia wody pitnej i wpłynąć na większe zanieczyszczenie powietrza. Kopalnia zdaniem aktywistów zmieniłaby też bieg płynących w jej pobliżu rzek, co stworzyłoby niebezpieczeństwo zalewania działek i domów. Mimo to Katowicka Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska zapowiedziała wydanie pozytywnej decyzji dla nowego obiektu. Według Fundacji i RAS może zrobić to jedynie bezprawnie. To w związku ze specustawą na czas pandemii, która wstrzymuje takie działania.


Ostateczna decyzja w sprawie planu zagospodarowania należy do wojewody, który może uchylić postanowienia radnych. Prezydent miasta ma nadzieję, że uchwała radnych mimo to wejdzie w życie.

Źródło zdjęcia: Daniel Jedzura / Shuttestock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.