Udostępnij

Prezydent Rybnika napisał do Ingi Zasowskiej: „Wstyd mi, że wciąż tak niewiele robimy”

25.07.2019

Prezydent Miasta Rybnika – Piotr Kuczera – napisał list, w którym wyraża wsparcie dla protestującej pod sejmem Ingi Zasowskiej. W piątek dostarczą go lokalni aktywiści – Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego oraz Michał Mroszczak z grupy „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec”.

W liście, który do rąk Ingi trafi w piątek, prezydent wyraził swoje wsparcie dla działań nastolatki oraz innych młodych ludzi, którzy troszczą się o klimat. Napisał również parę zdań na temat dorosłych:

Nie ukrywam, że w imieniu wszystkich dorosłych wstyd mi, że wciąż tak niewiele robimy lub – co gorsza – udajemy, że niewiele możemy zrobić. Udajemy, że niewiele od nas zależy…
Jako prezydentowi Rybnika – miasta, którego powietrze nosi niechlubne miano jednego z najbardziej zanieczyszczonych na świecie – szczególnie leży mi na sercu konieczność szybkiego i skutecznego podejmowania działań, dzięki którym pozostawimy po sobie taki świat, w jakim sami chcielibyśmy żyć.

List zostanie dostarczony w piątek, który ma być ostatnim z piątkowych protestów prowadzonych przez Ingę. Dlatego działacze RAS i grupy „Nie dla eksploatacji złoża Paruszowiec” osobiście podziękują jej za zaangażowanie. Do Warszawy, w trosce o klimat, udadzą się elektrycznym samochodem.

“Nie da się ukryć, co dzieje się z klimatem i jakie są tego skutki: wysychają rzeki, ogromne obszary rolnicze zostają zniszczone, wkrótce zabraknie nam wody. Uważamy, że takie inicjatywy, szczególnie że robi to dziecko, powinny uzyskać wsparcie. Inga, siedząc pod sejmem i dobrowolnie poświęcając swoje wakacje, krzyczy: ‘róbcie coś, bo wkrótce nie będziemy mieli gdzie żyć’. To młode pokolenie, Inga i jej rówieśnicy, zapłacą rachunek za nasze zaniedbania. Dlatego uważamy jako stowarzyszenie, że musimy ją wesprzeć. Wszyscy rozsądni ludzie powinni ją wesprzeć” – powiedział Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego.

 

Z pełną treścią listu można zapoznać się tutaj.

Zdjęcie: Shutterstock/nicostock

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.