Udostępnij

Kopalnia wysadziła dwie święte jaskinie, które były zamieszkane już 46 tys. lat temu

29.05.2020

W Australii zniszczono dwie święte jaskinie Aborygenów. Wiek pierwszych śladów osadnictwa ludzkiego datowano w nich na 46 tys. lat. Znaleziono w nich także bezcenne artefakty – w tym mające 26 tys. lat narzędzia oraz przedmioty związane z kultem religijnym. W powietrze wysadziła je Rio Tinto zarządzająca lokalną kopalnią. Chodziło o dostęp do złóż rudy żelaza.

Jaskinie Juukan Gorge 1 i 2 były określane jako miejsca mające ogromne znaczenie dla historii i kultury australijskich Aborygenów. Prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć przedmioty, które miały ponad 20 tys. lat. Ciekawostką było i to, że znaleziono tam splecione ludzkie włosy, które miały 4000 lat i zostały poddane analizie DNA. Ta wykazała, że należały do przodków ludzi, którzy dziś zamieszkują ten teren i należą do ludów Puutu Kunti Kurrama i Pinikura.

„To straszne. Kiedy słyszysz, że takie miejsca zostały zniszczone, budzi to naprawdę duże emocje” – komentował Burchel Hayes, przedstawiciel lokalnej społeczności. „Jest bardzo niewiele równie starych znanych siedlisk Aborygenów w Australii i dzięki badaniom archeologicznym wiemy, że to jedno z najwcześniej zamieszkanych miejsc nie tylko na zachodnim płaskowyżu Hamersleya, ale też w regionie Pilbara i całym kraju” – dodawał John Ashburton, szef komitetu Puutu Kunti Kurrama.

Czytaj także: Australia: 2019 był najcieplejszym i najsuchszym rokiem w historii pomiarów

Korporacja Rio Tinto broni się, mówiąc, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem i we współpracy z lokalną społecznością: „Rio Tinto pracowało konstruktywnie z przedstawicielami Puutu Kunti Kurrama i Pinikura przy wielu sprawach związanych z dziedzictwem historycznym i tam, gdzie to było praktyczne, modyfikowało swoje działania tak, by uniknąć wpływu na dziedzictwo i chronić miejsca mające dla grupy znaczenie kulturowe.”

Jaskinie wysadzono na podstawie decyzji z 2013 roku, którą wydano, opierając się o prawo o dziedzictwie Aborygenów uchwalone w 1972 roku. Jak wskazują media, chodziło w nim głównie o to, by nie ograniczać możliwości sektora wydobywczego.

Zdjęcie: Alex Bascuas/Shutterstock

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.