Udostępnij

Kopalnie ogniskami koronawirusa nie tylko w Polsce. Górnicy chorują też w Kanadzie czy Czechach

08.06.2020

Polski rząd zamyka kopalnie, wiele innych państw jeszcze z tym zwleka. Efektem jest pojawianie się kolejnych ognisk koronawirusa. Władze korzystają też z okresu pandemii, by przyspieszyć kontrowersyjne inwestycje. Czytamy o tym w raporcie dotyczącym przemysłu wydobywczego, przygotowanym przez ponad 300 organizacji z całego świata.

W raporcie wzięto pod uwagę dane z 18 krajów, gdzie infekcje potwierdzono u ponad 4 tys. górników. Wynik byłby jeszcze gorszy, gdyby badacze przeanalizowali również informacje z Polski, gdzie liczba zakażeń wśród osób pracujących w wydobyciu zbliża się do 5 tys. W związku z dramatyczną sytuacją wicepremier Jacek Sasin podjął decyzję o wstrzymaniu pracy w 12 kopalniach. Od jutra staną one na trzy tygodnie. Chodzi o dwa zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dziesięć kopalni Polskiej Grupy Górniczej. Do tej pory najwięcej zakażeń wykryto w Kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Na COVID-19 według danych z poniedziałku choruje 1148 zatrudnionych tam górników (dane na 08.06).

Kopalnie i rurociągi bez konsultacji

Analiza przeprowadzona pod kierownictwem kanadyjskiej organizacji Mining Watch wykazała, że wiele innych krajów do tej pory ignoruje zagrożenie. Nieprzerwana praca kopalni jest konieczna dla przetrwania gospodarki i działania państwa – twierdzą rządy między innymi w USA, Indiach i RPA.

Jak czytamy w raporcie, władze części z krajów w czasie epidemii wprowadzają regulacje prawne ułatwiające wydobycie na cennych przyrodniczo terenach. Niektóre zawieszają konsultacje społeczne, argumentując to potrzebą napędzenia ekonomii sprawnie przeprowadzanymi inwestycjami. Dzieje się tak między innymi w Stanach Zjednoczonych, na co zwraca uwagę organizacja Earthworks.

Czytaj również: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

Nadzór nad sektorem wydobywczym zawieszono również w kanadyjskiej prowincji Alberta – donosi dziennik „Guardian”. Zadowolenia nie kryje tamtejsza ministra energii Sonya Savage. Cytowana przez stację Bloomberg polityczka stwierdziła, że ograniczenie legalnych protestów do zaledwie 15 osób może znacznie przyspieszyć kontrowersyjne inwestycje w rurociągi ropy naftowej. W wielu przypadkach zagrażają one rdzennej ludności kraju, często protestującej przeciwko prowadzeniu rur przez zamieszkałe przez nią tereny.

Coraz częstsze ogniska w kopalniach

Kanada mierzy się również z kopalnianymi ogniskami koronawirusa. Chodzi między innymi o odkrywkę Kearl Oil w północno-zachodniej Kanadzie. Koncern ExxonMobil zajmuje się tam wydobyciem piasków bitumicznych. Surowiec ten jest cennym źródłem ropy naftowej. Mimo pojawienia się ponad stu przypadków COVID-19 firma do dziś nie przerwała działania zakładu. Górnicy z obozu przy kopalni pochodzą z różnych regionów kraju. Po kilkutygodniowej pracy wracają do swoich domów, zastąpieni przez kolejną zmianę. Dlatego ognisko w Kearl Oil rozlało się po wielu kanadyjskich prowincjach.

Z lawinowym wzrostem liczby zakażonych musiała mierzyć się również kopalnia miedzi amerykańskim Santa Rita. Jej właściciele przerwali wydobycie, nie podali jednak liczby zakażonych pracowników. Z epidemią zmaga się też czeski przemysł wydobywczy. Infekcje pojawiły się tam w kopalni węgla kamiennego w Karwinie, niedaleko polskiej granicy. Co czwarty zatrudniony tam pracownik pochodzi z naszego kraju. Pod koniec maja wśród górników wykryto aż 82 przypadki COVID-19.

Działacze Mining Watch domagają się, by firmy zajmujące się wydobyciem szybko i sprawnie walczyły z pojawiającymi się w ich kopalniach ogniskami zakażeń. Mówią też o potrzebie konsultowania inwestycji z lokalnymi społecznościami. Jak twierdzą, „odmrażanie” gospodarki nie musi wiązać się z pompowaniem pieniędzy w dewastujący środowisko biznes.

Źródło zdjęcia: fotoliza / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.