Udostępnij

Kopalnie ogniskami koronawirusa nie tylko w Polsce. Górnicy chorują też w Kanadzie czy Czechach

08.06.2020

Polski rząd zamyka kopalnie, wiele innych państw jeszcze z tym zwleka. Efektem jest pojawianie się kolejnych ognisk koronawirusa. Władze korzystają też z okresu pandemii, by przyspieszyć kontrowersyjne inwestycje. Czytamy o tym w raporcie dotyczącym przemysłu wydobywczego, przygotowanym przez ponad 300 organizacji z całego świata.

W raporcie wzięto pod uwagę dane z 18 krajów, gdzie infekcje potwierdzono u ponad 4 tys. górników. Wynik byłby jeszcze gorszy, gdyby badacze przeanalizowali również informacje z Polski, gdzie liczba zakażeń wśród osób pracujących w wydobyciu zbliża się do 5 tys. W związku z dramatyczną sytuacją wicepremier Jacek Sasin podjął decyzję o wstrzymaniu pracy w 12 kopalniach. Od jutra staną one na trzy tygodnie. Chodzi o dwa zakłady Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dziesięć kopalni Polskiej Grupy Górniczej. Do tej pory najwięcej zakażeń wykryto w Kopalni Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju. Na COVID-19 według danych z poniedziałku choruje 1148 zatrudnionych tam górników (dane na 08.06).

Kopalnie i rurociągi bez konsultacji

Analiza przeprowadzona pod kierownictwem kanadyjskiej organizacji Mining Watch wykazała, że wiele innych krajów do tej pory ignoruje zagrożenie. Nieprzerwana praca kopalni jest konieczna dla przetrwania gospodarki i działania państwa – twierdzą rządy między innymi w USA, Indiach i RPA.

Jak czytamy w raporcie, władze części z krajów w czasie epidemii wprowadzają regulacje prawne ułatwiające wydobycie na cennych przyrodniczo terenach. Niektóre zawieszają konsultacje społeczne, argumentując to potrzebą napędzenia ekonomii sprawnie przeprowadzanymi inwestycjami. Dzieje się tak między innymi w Stanach Zjednoczonych, na co zwraca uwagę organizacja Earthworks.

Czytaj również: Koronawirus to tylko początek? Topniejące lodowce mogą uwolnić kolejne źródła chorób

Nadzór nad sektorem wydobywczym zawieszono również w kanadyjskiej prowincji Alberta – donosi dziennik „Guardian”. Zadowolenia nie kryje tamtejsza ministra energii Sonya Savage. Cytowana przez stację Bloomberg polityczka stwierdziła, że ograniczenie legalnych protestów do zaledwie 15 osób może znacznie przyspieszyć kontrowersyjne inwestycje w rurociągi ropy naftowej. W wielu przypadkach zagrażają one rdzennej ludności kraju, często protestującej przeciwko prowadzeniu rur przez zamieszkałe przez nią tereny.

Coraz częstsze ogniska w kopalniach

Kanada mierzy się również z kopalnianymi ogniskami koronawirusa. Chodzi między innymi o odkrywkę Kearl Oil w północno-zachodniej Kanadzie. Koncern ExxonMobil zajmuje się tam wydobyciem piasków bitumicznych. Surowiec ten jest cennym źródłem ropy naftowej. Mimo pojawienia się ponad stu przypadków COVID-19 firma do dziś nie przerwała działania zakładu. Górnicy z obozu przy kopalni pochodzą z różnych regionów kraju. Po kilkutygodniowej pracy wracają do swoich domów, zastąpieni przez kolejną zmianę. Dlatego ognisko w Kearl Oil rozlało się po wielu kanadyjskich prowincjach.

Z lawinowym wzrostem liczby zakażonych musiała mierzyć się również kopalnia miedzi amerykańskim Santa Rita. Jej właściciele przerwali wydobycie, nie podali jednak liczby zakażonych pracowników. Z epidemią zmaga się też czeski przemysł wydobywczy. Infekcje pojawiły się tam w kopalni węgla kamiennego w Karwinie, niedaleko polskiej granicy. Co czwarty zatrudniony tam pracownik pochodzi z naszego kraju. Pod koniec maja wśród górników wykryto aż 82 przypadki COVID-19.

Działacze Mining Watch domagają się, by firmy zajmujące się wydobyciem szybko i sprawnie walczyły z pojawiającymi się w ich kopalniach ogniskami zakażeń. Mówią też o potrzebie konsultowania inwestycji z lokalnymi społecznościami. Jak twierdzą, „odmrażanie” gospodarki nie musi wiązać się z pompowaniem pieniędzy w dewastujący środowisko biznes.

Źródło zdjęcia: fotoliza / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.