Udostępnij

Chińczycy przez koronawirusa ograniczyli jeżdżenie autami. Powietrze dawno nie było tak czyste

02.03.2020

NASA i Europejska Agencja Kosmiczna zanotowały znaczący spadek stężeń dwutlenku azotu (NO2) w Chinach. To jeden z głównych składników smogu, emitowany przede wszystkim przez samochody. W związku z koronawirusem Chińczycy ograniczyli podróże, a co za tym idzie, przyczynili się do lepszej jakości powietrza.

Kilka dni temu informowaliśmy o tym, że przez ograniczenia związane z koronawirusem w Chinach spadły emisje CO2 (cały tekst można przeczytać TUTAJ). Teraz, dzięki danym zebranym przez przyrządy na amerykańskim satelicie Aura i na europejskim satelicie Sentinel-5, wiadomo również, że w Państwie Środka spadły stężenia smogu.

NASA opublikowała mapy, pokazujące zanieczyszczone niebo nad Chinami w okresie 1-20 stycznia, czyli jeszcze przed wprowadzeniem kwarantanny oraz ograniczeń związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Porównano to z mapami z 10-25 lutego, czyli już w czasie kwarantanny. Widać na nich wyraźnie, że zanieczyszczeń nie ma. Dane wskazują na radykalny, wcześniej nienotowany, spadek poziomu NO2.

Porównano również styczeń i luty 2019 z początkiem roku 2020. Mapy Wuhan sprzed roku są całe pomarańczowe i ciemnoczerwone, wskazując na duże stężenia smogu. Te z 2020 są niemal białe. Jak informuje NASA, w tym roku stężenia NO2 nad wschodnią i centralną częścią Chin były o 10 do 30 proc. niższe niż zazwyczaj w tym okresie.

 class=

Co roku między końcem stycznia a połową lutego jakość powietrza w Chinach się poprawia. Powodem jest Chiński Nowy Rok. Przez kilka dni świętowania ruch na ulicach jest znacznie mniejszy, a więc spadają też emisje NO2.

„W tym roku redukcja zanieczyszczeń jest większa i trwa dłużej, niż w poprzednich latach. Nie jestem zaskoczona, bo wiele miast w całym kraju wprowadziło ograniczenia w transporcie, żeby zahamować rozprzestrzenianie się wirusa” – komentowała Fei Liu z NASA.

Zdjęcia: NASA Earth Observatory

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.