Udostępnij

Koronawirus: turyści nie wejdą do wielu małopolskich lasów. Aktywiści obawiają się zwiększonej wycinki

21.03.2020

Lasy w Polsce pozostają otwarte, ale są od tego wyjątki. Warto je sprawdzić, zanim wybierzemy się na weekendowy spacer. Przeciwko decyzjom o ograniczeniu ruchu protestują niektóry aktywiści proekologiczni. Obawiają się, że nadleśnictwa wykorzystają sytuację, by wyciąć więcej drzew.

Na ograniczenia możemy natknąć się w województwie małopolskim. Powodem jest trwająca epidemia koronawirusa. Lokalna dyrekcja Lasów Państwowych zaleca tam zamknięcie szlaków turystycznych. O zakazie wstępu na swój teren do sobotniego popołudnia zdecydowały nadleśnictwa w Krzeszowicach, Myślenicach, Limanowej, Nowym Targu, Miechowie, Brzesku i Niepołomicach. Oznacza to zamknięcie wielu popularnych wśród mieszkańców terenów – między innymi obleganej przez krakowian Puszczy Niepołomickiej.


Decyzje te skrytykowali działacze Pracowni na rzecz Wszystkich Istot. „(…) nie ma żadnego uzasadnienia, by odbierać społeczeństwu ostatnie miejsca, gdzie można pospacerować na świeżym powietrzu poza skupiskami ludzkimi, więc najmniej ryzykownej przestrzeni” – piszą na facebookowym profilu swojej organizacji. Zauważyli, że ograniczenia nie będą obowiązywały osób pracujących przy wyrębie drzew. „Czy to nie przypomina Wam sytuacji z Puszczy Białowskiej, kiedy zakazano ludziom wstępu, a harvestery masakrowały najcenniejszy las europejski?” – czytamy w poście Pracowni.

Lasy Państwowe zapewniają jednak, że chodzi jedynie o bezpieczeństwo Małopolan: – Kontakty z innymi ludźmi w zatłoczonych miejscach są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie pomoże zdrowe, rześkie powietrze. Parkingi przy lasach w czasie dobrej pogody mogą być zatłoczone. Ludzie mogą być szczególnie narażeni, gdy wyciągają sprzęt i plecaki ze swoich samochodów, zapinają psy na smycze. Wtedy może dojść do zakażenia – mówi kierujący Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krakowie Jan Kosiorowski.

W sieci pojawiły się też informacje o zamknięciu niektórych terenów przez Dyrekcję LP w Katowicach. Tamtejsi leśnicy wyjaśnili, że nie chodzi w tym przypadku o zagrożenie epidemią. „Wyłączenie dwóch fragmentów Nadleśnictwa Rudziniec, podyktowane jest wyłącznie względami bezpieczeństwa. Po jesiennych silnych wiatrach i przejściu w lutym tego roku wichury Julia wciąż znajdują się tam miejsca z powalonymi lub uszkodzonymi drzewami” – czytamy w oświadczeniu.

Zdjęcie: Sofa Light / Shutterstock

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.