Udostępnij

Korzenie zajmują tyle, co korona drzewa. Chcą je lepiej chronić

17.10.2024

Korzenie drzew to warunek i esencja życia drzewa. Zasilają je w wodę i substancje odżywcze, oddychają, stabilizują. Choć ich nie widać, to bez nich drzewo obumiera. Właśnie dlatego potrzebne jest odpowiednie prawo – nie martwe, a skuteczne. W sprawie lepszej ochrony drzew powstała petycja.

W tej sprawie ruch społeczny Przyjaciele Drzew zorganizował briefing na rzecz ochrony drzew z naciskiem na często zapomniane i pomijane korzenie. Dla zobrazowania zasięgów tych korzeni w terenie użyto widocznych z daleka sznurów. – Korzenie, których nie widać, są wbrew pozorom bardzo ważne dla drzewa – mówił Krzysztof Smolnicki, prezes Fundacji EkoRozwoju (FER).

W inwestycjach nie uwzględnia się korzeni drzew

Ekolodzy zwrócili uwagę, że w ustawowej definicji drzewa zabrakło informacji właśnie o korzeniach. – My tych korzeni najczęściej nie widzimy – podkreślała Magda Berezowska-Niedźwiedź z FER. – W związku z tym zapominamy o nich. Niestety, podczas różnego rodzaju inwestycji, przy budowie dróg, chodników, dróg rowerowych, te korzenie są bardzo niszczone.

Cięcie korzeni czy ich przesuszenie przez ekspozycję na słońce sprawia, że po kilku latach drzewa stanowią dla nas zagrożenie. – Drzewo się przewraca, bo traci stabilność w gruncie.

Zgadza się z tym Paweł Pomian, wiceprezes Stowarzyszenia Ekologicznego EKO-UNIA. Zapytany przez SmogLab mówi o zaniedbaniach planistycznych: – Powinniśmy wyobrazić sobie naturalną koronę drzewa, które nie jest przycinane. Co najmniej taka sama objętość i promień korzeni znajduje się pod ziemią. Przy planowaniu różnych inwestycji bierze się pod uwagę najczęściej tylko pień drzewa. Tymczasem korzenie sięgają znacznie dalej.

W rozmowie redakcją wyjaśnia, że standardy projektowania i pielęgnacji zieleni często nie są przestrzegane przez samorządy i inwestorów. – Wielokrotnie nasze interwencje skupiają się na temacie drzew, które są okaleczane przez nieumiejętną pielęgnację i tzw. odmładzanie, czyli nadmierne przycinanie konarów. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że taki proceder ma miejsce również na obszarach zarządzanych przez gminy. Dla przykładu Wrocław przyjął zarządzeniem prezydenta pewne standardy, a już jednostki urzędu miejskiego często nie czują się zobowiązane do ich przestrzegania. Taka sytuacja dotyczy też innych miast – dodał Pomian.

Sabina Lubaczewska podczas briefingu zaznaczyła, że niszczenie korzeni jest zjawiskiem powszechnym i dotyczy tak samo dużych miast, jak i wsi – zarówno na ogromnych budowach, jak i przy okazji małych przedsięwzięć. Nie sposób też utrzymać to pod kontrolą. – W związku z tym pomyśleliśmy, że jedynym rozwiązaniem będzie zmiana prawa w tym zakresie. Jako Fundacja EkoRozwoju przygotowaliśmy w procesie społecznym z udziałem ekspertów, specjalistów, aktywistów, urzędników, propozycje zmian prawnych.

Są plany na ochronę korzeni

Wśród nich znalazły się plany udoskonalenia przepisów w zakresie ochrony korzeni, ale też korony drzew, zwiększenia udziału społecznego w zarządzaniu drzewami. – W tej chwili są to wielkie deficyty prawne.

Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska powołała zespół ds. zapewnienia ochrony drzewom i krzewom, w którego szeregach jest też Fundacja EkoRozwoju. Jej członkowie wyrażają więc wielką nadzieję na gotowy produkt, który zobaczymy pod koniec tego roku. Wtedy ma zostać poddany szerszym konsultacjom społecznym. Postrzegają to jako światełko nadziei, że prawo będzie bardziej sprzyjać drzewom, a co za tym idzie, naszemu bezpieczeństwu.

Fale upałów i błyskawiczne powodzie to zjawiska, przed których skutkami chronią nas właśnie drzewa. – Drzewa po prostu dają nam szansę na przetrwanie. Musimy o nie dbać.

– A żeby to było możliwe, abyśmy dbali o drzewa i żeby to prawo zostało zmienione, potrzebujemy Waszego poparcia – dodał Smolnicki.

Kilka dni temu uruchomiono wspomnianą petycję Dajmy Drzewom Prawo w sprawie zmian prawnych koniecznych do ochrony cennych korzeni drzew.

Zdjęcie tytułowe: Przyjaciele Drzew

Autor

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Jej teksty ukazują się też w Onet.pl. Współpracuje również z Odpowiedzialnym Inwestorem. Pisze przede wszystkim o gospodarce odpadami, edukacji ekologicznej, zielonych inwestycjach, transformacji systemu żywności i energetycznej. Preferuje społeczne ujęcie tematu. Zainteresowania: ochrona przyrody; przede wszystkim GOZ i OZE, eco-lifestyle oraz psychologia.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.