Udostępnij

Kraków: dobre, ale złe wieści z obwarzanka. Wymiana kotłów przyspieszyła. Ale na… 3,6 proc. rocznie

06.03.2019

Krakowski Alarm Smogowy sprawdził, jak idzie realizacja Programu Ochrony Powietrza w krakowskim obwarzanku. Są dobre wieści. Takie, że w 2018 roku było prawie dwa razy lepiej niż w 2017. Są też złe wieści. To wzrost z 1,9 proc. na 3,6 proc. wszystkich kotłów.

Wykonana w 2015 roku przez Stowarzyszenie Metropolia Krakowska inwentaryzacja kotłów i pieców na paliwa stałe wykazała, że w krakowskim obwarzanku jest około 48500 kopciuchów. W ubiegłym roku wymieniono zaledwie 1735 z nich. To wynik prawie dwa razy lepszy niż w 2017, ale powodów do radości jednak nie ma, bo oznacza wzrost z… 1,9 na 3,6 proc. całości”, opowiada Natalia Matyasik z Krakowskiego Alarmu Smogowego, która sprawdzała, jak idą wymiany.

To ogromny problem, bo zgodnie z założeniami małopolskiej uchwały antysmogowej wszystkie kotły bezklasowe muszą zostać wymienione do końca 2022 roku, a niespełniające wymogów 5 klasy emisyjności do końca 2026. „Kłopoty są nie tylko jak chodzi o wymiany kotłów. W większości gmin kuleją także kontrole palenisk”, mówi Matyasik i dodaje, że mimo wszystko zdarzają się tutaj chlubne wyjątki, z których można brać przykład. „Ciekawie próbuje się to rozwiązać na przykład w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce, skąd nawiasem mówiąc regularnie otrzymujemy sygnały o dramatycznej jakości powietrza. Tam władze zdecydowały się zatrudnić osobę do prowadzenia kontroli palenisk wspólnie z gminą Koniusza. Dzięki temu obniżono koszty, a kontrole są”, dodaje.

Inną sprawą do rozwiązania jest bardzo niska świadomość tego, że uchwała antysmogowa dla Małopolski już wkrótce spowoduje, że korzystanie z kopciuchów będzie nielegalne. „Nasze badania pokazują, że bardzo mało ludzi o tym wie. Nie czują więc tego, że wymiana jest konieczna. Z myślą o nich zorganizowaliśmy kampanię społeczną”, opowiada Magdalena Kozłowska z KAS.

Kampania została zbudowana wokół dnia kobiet. Informuje o zapisach uchwały antysmogowej i możliwych do uzyskania dotacjach [o tych więcej na www.wymienpiec.pl]. Ruszyła 1 marca. Jej kulminacja nastąpi 8 marca. W Skawinie, Wieliczce, Niepołomicach i Michałowicach zawisły billboardy. Pojawiły się duże reklamy w prasie lokalnej, a także spoty w radio. We wszystkich 14 gminach obwarzanka będą rozdawane ulotki.

Źródło: informacja prasowa Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Autor

SmogLab

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.