Mieszkańcy kolejnych miast przyłączają się do Polskiego Alarmu Smogowego

2695
0
Podziel się:

Trzy nowe inicjatywy dołączyły w tym miesiącu do Polskiego Alarmu Smogowego – Krzeszowicki, Niepołomicki oraz Pszczyński Alarm Smogowy.  Wszystkie je łączy jeden wspólny cel – poprawa jakości powietrza, która nie jest możliwa bez uświadomienia innym skali problemu.

Krzeszowice

„Jesteśmy z podkrakowskiej gminy. Sam dojeżdżam do Krakowa do pracy i widzę jak wygląda sytuacja w okolicznych miejscowościach. Prawdziwy dramat zaczyna się tuż za granicami Krakowa. Jest smród, bardzo zanieczyszczone powietrze. Nasza czwórka dzieci spędza większość dnia w szkole i przedszkolu w sąsiedniej, większej miejscowości, w Tenczynku. I tam regularnie normy są przekroczone, w miesiącach zimowych nawet o kilkaset procent. Boimy się więc o ich zdrowie” – powiedział Łukasz Kidoń z Krzeszowickiego Alarmu Smogowego.

Działalność alarmu można śledzić m.in. na profilu w serwisie Facebook oraz stronie internetowej.

Niepołomice

„Niepołomice należą do najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce i dotychczas taka inicjatywa nie funkcjonowała. Wcześniej zamieszczałem wpisy o tym, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w gminie i zauważyłem, że jest duża grupa osób, której również to przeszkadza. Z drugiej strony są osoby zupełnie nieświadome tego, jak powstaje smog i jak bardzo szkodzi. Mam również wrażenie, że działania straży miejskiej nie są wystarczające.

Dlatego powołaliśmy grupę, która zajmie się i edukacją, i monitorowaniem tego, co robi staż miejska, urząd gminy. Brakuje informacji o programach dla osób, które chciałyby wymienić piec – tym również się zajmiemy” – zadeklarował Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego.

Pszczyna

„Moja działalność rozpoczęła się 3 lata temu – wtedy cały sezon zimowy moje dziecko przekaszlało. Przy którejś kolejnej wizycie lekarskiej padła sugestia, że może to przez zanieczyszczone powietrze. I wtedy zaczęłam się tym interesować. Nasze miasto – Pszczyna – jest nazywane „zielonymi płucami” Śląska i wiele osób myśli, ze tutaj nie ma problemu z zanieczyszczeniem. Problem niestety jest i teraz – już jako członek Polskiego Alarmu Smogowego – chcemy mu przeciwdziałać” – powiedziała Aleksandra Antes Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego – Nie Dokarmiaj Smoga.

Poniżej piosenka i teledysk przygotowane przez pszczyńskich artystów, zaprzyjaźnionych z inicjatywą Nie Dokarmiaj Smoga. Bieżącą działalność alarmu można natomiast śledzić na Facebooku – tutaj.

Więcej na temat wcześniejszej antysmogowej aktywności mieszkańców Pszczyny, szczególnie młodzieży, można przeczytać TUTAJ.

 

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Zdjęcie: Pszczyński Alarm Smogowy

 

Czytaj też: Podkrakowskie gminy chcą oddychać. Jest petycja Alarmu Smogowego

Podziel się: