Udostępnij

Mieszkańcy kolejnych miast przyłączają się do Polskiego Alarmu Smogowego

21.02.2019

Trzy nowe inicjatywy dołączyły w tym miesiącu do Polskiego Alarmu Smogowego – Krzeszowicki, Niepołomicki oraz Pszczyński Alarm Smogowy.  Wszystkie je łączy jeden wspólny cel – poprawa jakości powietrza, która nie jest możliwa bez uświadomienia innym skali problemu.

Krzeszowice

„Jesteśmy z podkrakowskiej gminy. Sam dojeżdżam do Krakowa do pracy i widzę jak wygląda sytuacja w okolicznych miejscowościach. Prawdziwy dramat zaczyna się tuż za granicami Krakowa. Jest smród, bardzo zanieczyszczone powietrze. Nasza czwórka dzieci spędza większość dnia w szkole i przedszkolu w sąsiedniej, większej miejscowości, w Tenczynku. I tam regularnie normy są przekroczone, w miesiącach zimowych nawet o kilkaset procent. Boimy się więc o ich zdrowie” – powiedział Łukasz Kidoń z Krzeszowickiego Alarmu Smogowego.

Działalność alarmu można śledzić m.in. na profilu w serwisie Facebook oraz stronie internetowej.

Niepołomice

„Niepołomice należą do najbardziej zanieczyszczonych gmin w Polsce i dotychczas taka inicjatywa nie funkcjonowała. Wcześniej zamieszczałem wpisy o tym, jak bardzo zanieczyszczone jest powietrze w gminie i zauważyłem, że jest duża grupa osób, której również to przeszkadza. Z drugiej strony są osoby zupełnie nieświadome tego, jak powstaje smog i jak bardzo szkodzi. Mam również wrażenie, że działania straży miejskiej nie są wystarczające.

Dlatego powołaliśmy grupę, która zajmie się i edukacją, i monitorowaniem tego, co robi staż miejska, urząd gminy. Brakuje informacji o programach dla osób, które chciałyby wymienić piec – tym również się zajmiemy” – zadeklarował Paweł Pawłowski z Niepołomickiego Alarmu Smogowego.

Pszczyna

„Moja działalność rozpoczęła się 3 lata temu – wtedy cały sezon zimowy moje dziecko przekaszlało. Przy którejś kolejnej wizycie lekarskiej padła sugestia, że może to przez zanieczyszczone powietrze. I wtedy zaczęłam się tym interesować. Nasze miasto – Pszczyna – jest nazywane „zielonymi płucami” Śląska i wiele osób myśli, ze tutaj nie ma problemu z zanieczyszczeniem. Problem niestety jest i teraz – już jako członek Polskiego Alarmu Smogowego – chcemy mu przeciwdziałać” – powiedziała Aleksandra Antes Szewczyk z Pszczyńskiego Alarmu Smogowego – Nie Dokarmiaj Smoga.

Poniżej piosenka i teledysk przygotowane przez pszczyńskich artystów, zaprzyjaźnionych z inicjatywą Nie Dokarmiaj Smoga. Bieżącą działalność alarmu można natomiast śledzić na Facebooku – tutaj.

Więcej na temat wcześniejszej antysmogowej aktywności mieszkańców Pszczyny, szczególnie młodzieży, można przeczytać TUTAJ.

 

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Zdjęcie: Pszczyński Alarm Smogowy

 

Czytaj też: Podkrakowskie gminy chcą oddychać. Jest petycja Alarmu Smogowego

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.