Udostępnij

Kraków odstępuje od sprzedaży „lasu paprociowego”. Sukces mieszkańców

20.05.2020

Krakowscy radni nie zajmą się na razie sprawą sprzedaży „lasu paprociowego” w dzielnicy Czyżyny. Nie wiadomo też, czy temat kiedykolwiek wróci. Oznacza to prawdopodobnie, że mieszkańcy wygrali w walce o ponad hektar dzikiej zieleni.

Miasto miało zyskać na sprzedaży terenu w okolicy ulicy Nowohuckiej 12,5 mln złotych. Byłby to dla magistratu spory zastrzyk pieniędzy w czasach kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. W rozmowie ze Smoglabem o zamiarze sprzedaży lasu mówił rzecznik Urzędu Miasta Dariusz Nowak.

– Gmina w pierwszej kolejności pozbywa się tych działek, które nie rokują, gdzie nie są planowane żadne miejskie inwestycje. Z ekonomicznego punktu widzenia są one zbędne – przekonywał Nowak.

Na sprzedaż gęsto porośniętego roślinnością terenu nie zgadzają się mieszkańcy. Chcą oni przede wszystkim zmiany przeznaczenia działki. W obowiązującym planie miejscowym władze dopuściły tam budowę obiektów usługowych.


Czytaj również: Zebrali 152 tys. zł na Wolny Las. Teren kupiły Lasy Państwowe

– Skrzyknęliśmy się razem z kilkoma mieszkańcami dzielnicy, by o ten teren zawalczyć. Musimy mieć pewność, że działka zmieni swój status i zostanie przeznaczona na zieleń – mówiła nam Anna Warzyńska, mieszkanka Czyżyn i autorka petycji, pod którą podpisało się dotąd ponad 3000 obrońców lasu.

Okolica ulic Dolnomłyńskiej, Strumyk, Poleskiej i Nowohuckiej – to tutaj rośnie „paprociowy las”.


Okazało się, że presja miała sens. W porządku środowych obrad Rady Miasta sprawę sprzedaży działek pominięto. Na razie projekt uchwały został skierowany do ponownej analizy. Oznacza to, że perspektywa budowy nawet 32-metrowych budynków w miejsce rosnącej dziś zieleni odsuwa się w czasie. Nie wiadomo, kiedy i czy w ogóle pomysł wróci do radnych.

Zdjęcie: Anna Warzyńska i Piotr Warzyński, archiwum prywatne

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.