Udostępnij

Kraków przyjął rezolucję o klimatycznym stanie wyjątkowym

26.06.2019

Projekt autorstwa radnego Łukasza Gibały poparło 24 radnych. Przeciwko był między innymi klub Prawa i Sprawiedliwości. 

Kraków to pierwsze polskie miasto, w którym przegłosowano „climate emergency”. Radni klubu Kraków dla Mieszkańców, którego liderem jest Gibała, zdecydowali się na formę rezolucji. Ma ona wzywać władze centralne do prężnego działania na rzecz powstrzymania kryzysu klimatycznego. Jak argumentował projektodawca, to parlament ma kompetencje do działania w tej sprawie.

[O szczegółach złożonego przed dwoma tygodniami projektu informowaliśmy tutaj.]

– Celem jest pokazanie, że Polska również poważnie traktuje temat zmian klimatycznych. – mówił Gibała. Rezolucja ma mieć wymiar symboliczny, zawiera jednak też propozycje działań informacyjnych finansowanych z budżetu państwa i powołania speckomórek w ramach ministerstw, zajmujących się emisjami gazów cieplarnianych i dostosowania się do zmian klimatycznych.

Na sali byli obecni również aktywiści ruchów pozarządowych – między innymi EarthStrike Kraków, Extinction Rebelion oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Na murze galerii poświęconej dla widzów sesji wywiesili swoje transparenty z hasłami o roli zieleni dla miasta i  sprzeciwiającymi się betonowaniu miejskiej przestrzeni. Głos zabrała między innymi działaczka ekologiczna Natalia Matuszak:

– Konstytucja mówi o tym, że państwo ma zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne dla tego i przyszłych pokoleń, oraz wspierać działania proekologiczne obywateli. – przypominała aktywistka – Niech Kraków wreszcie przywoła Warszawę do porządku! – dodawała z mównicy.

– Zmiany klimatu najbardziej wpłyną na nasze pokolenie. Teraz jest najwyższy czas, by ponieść odpowiedzialność za nasze czyny. Dlatego proszę was, radnych, byście robili wszystko, co w waszej mocy, by zapewnić sobie i nam lepszą przyszłość. – mówiła działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Joanna Osmańska.

Głosujący za odrzuceniem rezolucji wysuwali argumenty mówiące o rozwoju nowoczesnych technologii, które mają uchronić nas przed skutkami nieuchronnego ocieplenia. W ten sposób wypowiedział się jeden z radnych klubu Jacka Majchrowskiego. Jeden z polityków PiS zasugerował z kolei, że walka z ociepleniem klimatu może być inspirowana przez przedsiębiorców, którzy czerpią z niej zyski. Mimo to inicjatywa zyskała duże poparcie członków Rady Miasta.

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.