Projekt autorstwa radnego Łukasza Gibały poparło 24 radnych. Przeciwko był między innymi klub Prawa i Sprawiedliwości.
Kraków to pierwsze polskie miasto, w którym przegłosowano „climate emergency”. Radni klubu Kraków dla Mieszkańców, którego liderem jest Gibała, zdecydowali się na formę rezolucji. Ma ona wzywać władze centralne do prężnego działania na rzecz powstrzymania kryzysu klimatycznego. Jak argumentował projektodawca, to parlament ma kompetencje do działania w tej sprawie.
[O szczegółach złożonego przed dwoma tygodniami projektu informowaliśmy tutaj.]
– Celem jest pokazanie, że Polska również poważnie traktuje temat zmian klimatycznych. – mówił Gibała. Rezolucja ma mieć wymiar symboliczny, zawiera jednak też propozycje działań informacyjnych finansowanych z budżetu państwa i powołania speckomórek w ramach ministerstw, zajmujących się emisjami gazów cieplarnianych i dostosowania się do zmian klimatycznych.
Na sali byli obecni również aktywiści ruchów pozarządowych – między innymi EarthStrike Kraków, Extinction Rebelion oraz Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Na murze galerii poświęconej dla widzów sesji wywiesili swoje transparenty z hasłami o roli zieleni dla miasta i sprzeciwiającymi się betonowaniu miejskiej przestrzeni. Głos zabrała między innymi działaczka ekologiczna Natalia Matuszak:
– Konstytucja mówi o tym, że państwo ma zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne dla tego i przyszłych pokoleń, oraz wspierać działania proekologiczne obywateli. – przypominała aktywistka – Niech Kraków wreszcie przywoła Warszawę do porządku! – dodawała z mównicy.
– Zmiany klimatu najbardziej wpłyną na nasze pokolenie. Teraz jest najwyższy czas, by ponieść odpowiedzialność za nasze czyny. Dlatego proszę was, radnych, byście robili wszystko, co w waszej mocy, by zapewnić sobie i nam lepszą przyszłość. – mówiła działaczka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego Joanna Osmańska.
Głosujący za odrzuceniem rezolucji wysuwali argumenty mówiące o rozwoju nowoczesnych technologii, które mają uchronić nas przed skutkami nieuchronnego ocieplenia. W ten sposób wypowiedział się jeden z radnych klubu Jacka Majchrowskiego. Jeden z polityków PiS zasugerował z kolei, że walka z ociepleniem klimatu może być inspirowana przez przedsiębiorców, którzy czerpią z niej zyski. Mimo to inicjatywa zyskała duże poparcie członków Rady Miasta.