Udostępnij

Radni Krakowa chcą ogłoszenia na terenie Polski „wyjątkowego stanu klimatycznego”. Jest projekt rezolucji

14.06.2019

Rada Miasta Krakowa – drugiego co do wielkości miasta w Polsce – będzie wkrótce debatować nad problemem zmian klimatu. Klub Radnych „Kraków dla Mieszkańców” złożył bowiem projekt rezolucji, w której RMK apeluje do Rady Ministrów i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ogłoszenie na terenie kraju „wyjątkowego stanu klimatycznego”, śladem m.in. Wielkiej Brytanii i Irlandii. 

„Pod koniec 2018 roku naukowcy ogłosili, że ludzkości pozostało 12 lat na zatrzymanie wzrostu temperatury na Ziemi. Mając na względzie, że wzrost temperatury ściśle powiązany jest  emisją gazów cieplarnianych, (…) konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań mających na celu stałe zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu w Polsce” – napisano w projekcie rezolucji, złożonej przez klub „Kraków dla Mieszkańców”.

O złożonym projekcie rezolucji poinformował w czwartek radny Łukasz Maślona:

W projekcie rezolucji zwrócono uwagę, że w Polsce problem zmian klimatycznych bywa traktowany tak, jakby nas nie dotyczył. Znalazł się więc w nim postulat, by rozpocząć kampanię informacyjną odnośnie problemów oraz ich konsekwencji dla kraju. Zasugerowano ponadto powołanie specjalnej komórki przy Ministrze Środowiska, która zajmować miałaby się koordynowaniem działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych przez Polskę.

Pojawia się również wątek wysokich kosztów związanych z adaptacją miast do zmian klimatycznych. Według przywołanego planu dla Krakowa, dostosowanie się do nowych warunków ma kosztować miasto 8 miliardów złotych.

Do debaty nad projektem dojdzie najprawdopodobniej w trakcie sesji RMK 10 lipca. Nie jest jednak wykluczone, że krakowscy radni zajmą się tematem w trybie nagłym – już 26 czerwca.

O przebiegu debaty i wyniku głosowania poinformujemy, gdy tylko do nich dojdzie. Z pełną treścią projektu rezolucji można natomiast zapoznać się tutaj.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Sopotonicki

Autor

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.