Radni Krakowa chcą ogłoszenia na terenie Polski „wyjątkowego stanu klimatycznego”. Jest projekt rezolucji

8327
3
Podziel się:
Radni chcą w imieniu Krakowa zaapelować o wprowadzenie wyjątkowego stanu klimatycznego. Projekt rezolucji zgłosił Kraków dla Mieszkańców

Rada Miasta Krakowa – drugiego co do wielkości miasta w Polsce – będzie wkrótce debatować nad problemem zmian klimatu. Klub Radnych „Kraków dla Mieszkańców” złożył bowiem projekt rezolucji, w której RMK apeluje do Rady Ministrów i Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej o ogłoszenie na terenie kraju „wyjątkowego stanu klimatycznego”, śladem m.in. Wielkiej Brytanii i Irlandii. 

„Pod koniec 2018 roku naukowcy ogłosili, że ludzkości pozostało 12 lat na zatrzymanie wzrostu temperatury na Ziemi. Mając na względzie, że wzrost temperatury ściśle powiązany jest  emisją gazów cieplarnianych, (…) konieczne jest podjęcie natychmiastowych działań mających na celu stałe zwiększenie udziału energii odnawialnej w ogólnym zużyciu w Polsce” – napisano w projekcie rezolucji, złożonej przez klub „Kraków dla Mieszkańców”.

O złożonym projekcie rezolucji poinformował w czwartek radny Łukasz Maślona:

W projekcie rezolucji zwrócono uwagę, że w Polsce problem zmian klimatycznych bywa traktowany tak, jakby nas nie dotyczył. Znalazł się więc w nim postulat, by rozpocząć kampanię informacyjną odnośnie problemów oraz ich konsekwencji dla kraju. Zasugerowano ponadto powołanie specjalnej komórki przy Ministrze Środowiska, która zajmować miałaby się koordynowaniem działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych przez Polskę.

Pojawia się również wątek wysokich kosztów związanych z adaptacją miast do zmian klimatycznych. Według przywołanego planu dla Krakowa, dostosowanie się do nowych warunków ma kosztować miasto 8 miliardów złotych.

Do debaty nad projektem dojdzie najprawdopodobniej w trakcie sesji RMK 10 lipca. Nie jest jednak wykluczone, że krakowscy radni zajmą się tematem w trybie nagłym – już 26 czerwca.

O przebiegu debaty i wyniku głosowania poinformujemy, gdy tylko do nich dojdzie. Z pełną treścią projektu rezolucji można natomiast zapoznać się tutaj.

 

Zdjęcie: Shutterstock/Sopotonicki

Podziel się: