Zastanawiasz się gdzie zgłosić palenie śmieci w Krakowie? Obsługa jest prosta: widzimy podejrzany dym, wpisujemy informację o nim do formularza i wysyłamy. – To pozwoli dotrzeć do większej liczby ludzi z informacją o możliwości wymiany pieca i rozszerzyć naszą bazę danych o paleniska, których nie mieliśmy w naszej bazie danych – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik do spraw czystego powietrza w Krakowie.
Gdzie zgłosić palenie śmieci w Krakowie?
Formularz do zgłaszania smogu w Krakowie już ruszył i można go znaleźć na stronie www.kraków.pl (lub TUTAJ). Po wejściu w specjalny link należy podać rodzaj paleniska, adres i opcjonalnie dodać zdjęcie. Wszystko robimy w stu procentach anonimowo.
To nie jest tożsame ze zgłoszeniem do straży miejskiej. Informacja najpierw trafia do wydziału do spraw jakości powietrza, tam sprawdzamy, czy pod zgłoszonym adresem został już złożony wniosek o wymianę pieca. Dopiero, jeśli okaże się, że nie, sprawa będzie przekazana do straży miejskiej – tłumaczy Ścigalski.
Sposób na zwalczanie smogu w Krakowie
Po co to wszystko? Po pierwsze, jak wymieniają urzędnicy, chodzi o dodanie kolejnego narzędzia, ułatwiającego mieszkańcom interwencję w sprawie zgłaszania paleniska w Krakowie, spalania śmieci czy używania kopciuchów. Ma to też pomóc dotrzeć do tych, który jeszcze nie wiedzą o możliwości wymiany pieca.
Skorzystają w dużej mierze urzędnicy, którzy dzięki temu chcą uzupełnić dane dotyczące starych palenisk w Krakowie. Na razie bazują na inwentaryzacji z 2015 roku, która polegała na przepytaniu mieszkańców w ankietach. A, jak wiadomo, w takiej ankiecie nie zawsze wpisywana jest prawda.
Wtedy ustalono, że w Krakowie mieliśmy 24 tys. pieców węglowych.
Te dane są na bieżąco uzupełnianie o informacje przekazane przez straż miejską po ich interwencjach. Jak przyznaje Ścigalski, liczba starych palenisk jest wciąż niedoszacowana „o około 10-20 procent”. Nie jest w stanie ocenić, ile pieców dopisano do bazy dzięki interwencjom straży. Dlatego im więcej zgłoszeń spłynie z formularza, tym dokładniejsze będą dane w miejskiej bazie. Ponowna inwentaryzacja nie jest planowana.
Powietrze Kraków – aplikacja do zgłaszania smogu
W mieście już działa aplikacja do zgłaszania smogu – Powietrze Kraków, przez którą można w prosty sposób wysłać zdjęcie ze zgłoszeniem o podejrzanym dymie wydostającym się z komina. To trafia do straży miejskiej. Czy w takim razie formularz to powtarzanie pomysłów, które już działają w stolicy Małopolski?Urzędnicy uważają, że nie. Argumentują, że tutaj nie chodzi o to, by od razu interweniować, ale najpierw sprawdzić i, jeśli jest taka potrzeba, wysłać zespół doradczy. Ten ma zachęcić do wymiany pieca i wytłumaczyć, jak to można zrobić. – Zależy nam na zebraniu jak najdokładniejszych danych – przekonuje Ścigalski.
Nie obawia się także złośliwych zgłoszeń i donosów na sąsiadów. – Liczę na rozsądek krakowian – dodaje.
Od momentu przeprowadzenia inwentaryzacji liczba zanieczyszczających powietrze pieców węglowych spadła z 24 do 9 tysięcy. Miasto chce do końca tego roku pozbyć się kolejnych 6 tysięcy. Warto działać i krok po kroku niwelować problem, aby polska mapa smogu mogła być dumą dla naszego społeczeństwa!
Zdjęcie: Wikipedia