Kraków wprowadza internetowy formularz "Zgłoś palenisko"

Podziel się:

Obsługa jest prosta: widzimy podejrzany dym, wpisujemy informację o nim do formularza i wysyłamy.  – To pozwoli dotrzeć do większej liczby ludzi z informacją o możliwości wymiany pieca i rozszerzyć naszą bazę danych o paleniska, których nie mieliśmy w naszej bazie danych – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik do spraw czystego powietrza w Krakowie.

Formularz już ruszył i można go znaleźć na stronie www.kraków.pl (lub TUTAJ). Po wejściu w specjalny link należy podać rodzaj paleniska, adres i opcjonalnie dodać zdjęcie. Wszystko robimy w stu procentach anonimowo.
-To nie jest tożsame ze zgłoszeniem do straży miejskiej. Informacja najpierw trafia do wydziału do spraw jakości powietrza, tam sprawdzamy, czy pod zgłoszonym adresem został już złożony wniosek o wymianę pieca. Dopiero, jeśli okaże się, że nie, sprawa będzie przekazana do straży miejskiej – tłumaczy Ścigalski.
Po co to wszystko?
Po pierwsze, jak wymieniają urzędnicy, chodzi o dodanie kolejnego narzędzia, ułatwiającego mieszkańcom interwencję w sprawie spalania śmieci czy używania kopciuchów. Ma to też pomóc dotrzeć do tych, który jeszcze nie wiedzą o możliwości wymiany pieca.
Skorzystają w dużej mierze urzędnicy, którzy dzięki temu chcą uzupełnić dane dotyczące starych palenisk w Krakowie. Na razie bazują na inwentaryzacji z 2015 roku, która polegała na przepytaniu mieszkańców w ankietach. A, jak wiadomo, w takiej ankiecie nie zawsze wpisywana jest prawda.
Wtedy ustalono, że w Krakowie mieliśmy 24 tys. pieców węglowych.
Te dane są na bieżąco uzupełnianie o informacje przekazane przez straż miejską po ich interwencjach. Jak przyznaje Ścigalski, liczba starych palenisk jest wciąż niedoszacowana “o około 10-20 procent”. Nie jest w stanie ocenić, ile pieców dopisano do bazy dzięki interwencjom straży. Dlatego im więcej zgłoszeń spłynie z formularza, tym dokładniejsze będą dane w miejskiej bazie. Ponowna inwentaryzacja nie jest planowana.
W mieście już działa aplikacja Powietrze Kraków, przez którą można w prosty sposób wysłać zdjęcie ze zgłoszeniem o podejrzanym dymie wydostającym się z komina. To trafia do straży miejskiej. Czy w takim razie formularz to powtarzanie pomysłów, które już działają w stolicy Małopolski?
Urzędnicy uważają, że nie. Argumentują, że tutaj nie chodzi o to, by od razu interweniować, ale najpierw sprawdzić i, jeśli jest taka potrzeba, wysłać zespół doradczy. Ten ma zachęcić do wymiany pieca i wytłumaczyć, jak to można zrobić. – Zależy nam na zebraniu jak najdokładniejszych danych – przekonuje Ścigalski.
Nie obawia się także złośliwych zgłoszeń i donosów na sąsiadów. – Liczę na rozsądek krakowian – dodaje.
Od momentu przeprowadzenia inwentaryzacji liczba zanieczyszczających powietrze pieców węglowych spadła z 24 do 9 tysięcy. Miasto chce do końca tego roku pozbyć się kolejnych 6 tysięcy.
Zdjęcie: Wikipedia

Podziel się:
Wesprzyj nas!

Ładowanie danych zbiórki...

Wesprzyj SmogLab!

5
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
AniaTomekIsiaMarcinTymek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Tymek
Gość
Tymek

Nie ma jak donieść na sąsiada… Lol. Tu potrzeba edukacji drodzy urzędnicy

Marcin
Gość
Marcin

Jak sasiad truje moja rodzine to nie mam zadnych wyrzutow sumienia

Isia
Gość
Isia

Czy zgłoszenia dotyczą wyłącznie miasta Kraków? Czy pobliskie wsie wchodzą w grę? Bo to właśnie w nich jest największy, widoczny i duszący problem!!!

Tomek
Gość
Tomek

co to znaczy “rodzaj paleniska”?

Ania
Gość
Ania

Ludzie, czy wy nie zdajecie sobie sprawy z tego, że prawdziwym powodem smogu i zanieczyszczeń są samochody którymi się poruszamy i jakość węgla którym się pali? Jak to możliwe, że smog powstał właśnie teraz, w ubiegłym roku czy dwa lata temu? Prawda jest taka, że kiedyś ludzie palili w piecach wszystko jak leci. Przecież np plastikowe butelki nie są wymysłem ostatnich kilku lat. Właśnie kiedyś była mniejsza świadomość społeczna dotycząca dbania o środowisko, ludzie nie przejmowali się tym problemem. Poza tym, ile tych “smieci” w piwnicy należałoby mieć, żeby móc cały dzień tym opalać. Owszem zdarzają się pewnie przypadki wkładania… Czytaj więcej »