Udostępnij

Kraków wprowadza internetowy formularz "Zgłoś palenisko"

13.02.2018

Zastanawiasz się gdzie zgłosić palenie śmieci w Krakowie? Obsługa jest prosta: widzimy podejrzany dym, wpisujemy informację o nim do formularza i wysyłamy.  – To pozwoli dotrzeć do większej liczby ludzi z informacją o możliwości wymiany pieca i rozszerzyć naszą bazę danych o paleniska, których nie mieliśmy w naszej bazie danych – mówi Paweł Ścigalski, pełnomocnik do spraw czystego powietrza w Krakowie.

Gdzie zgłosić palenie śmieci w Krakowie?

Formularz do zgłaszania smogu w Krakowie już ruszył i można go znaleźć na stronie www.kraków.pl (lub TUTAJ). Po wejściu w specjalny link należy podać rodzaj paleniska, adres i opcjonalnie dodać zdjęcie. Wszystko robimy w stu procentach anonimowo.
To nie jest tożsame ze zgłoszeniem do straży miejskiej. Informacja najpierw trafia do wydziału do spraw jakości powietrza, tam sprawdzamy, czy pod zgłoszonym adresem został już złożony wniosek o wymianę pieca. Dopiero, jeśli okaże się, że nie, sprawa będzie przekazana do straży miejskiej – tłumaczy Ścigalski.

Sposób na zwalczanie smogu w Krakowie

Po co to wszystko? Po pierwsze, jak wymieniają urzędnicy, chodzi o dodanie kolejnego narzędzia, ułatwiającego mieszkańcom interwencję w sprawie zgłaszania paleniska w Krakowie, spalania śmieci czy używania kopciuchów. Ma to też pomóc dotrzeć do tych, który jeszcze nie wiedzą o możliwości wymiany pieca.
Skorzystają w dużej mierze urzędnicy, którzy dzięki temu chcą uzupełnić dane dotyczące starych palenisk w Krakowie. Na razie bazują na inwentaryzacji z 2015 roku, która polegała na przepytaniu mieszkańców w ankietach. A, jak wiadomo, w takiej ankiecie nie zawsze wpisywana jest prawda.
Wtedy ustalono, że w Krakowie mieliśmy 24 tys. pieców węglowych.
Te dane są na bieżąco uzupełnianie o informacje przekazane przez straż miejską po ich interwencjach. Jak przyznaje Ścigalski, liczba starych palenisk jest wciąż niedoszacowana „o około 10-20 procent”. Nie jest w stanie ocenić, ile pieców dopisano do bazy dzięki interwencjom straży. Dlatego im więcej zgłoszeń spłynie z formularza, tym dokładniejsze będą dane w miejskiej bazie. Ponowna inwentaryzacja nie jest planowana.

Powietrze Kraków – aplikacja do zgłaszania smogu

W mieście już działa aplikacja do zgłaszania smogu – Powietrze Kraków, przez którą można w prosty sposób wysłać zdjęcie ze zgłoszeniem o podejrzanym dymie wydostającym się z komina. To trafia do straży miejskiej. Czy w takim razie formularz to powtarzanie pomysłów, które już działają w stolicy Małopolski?Urzędnicy uważają, że nie. Argumentują, że tutaj nie chodzi o to, by od razu interweniować, ale najpierw sprawdzić i, jeśli jest taka potrzeba, wysłać zespół doradczy. Ten ma zachęcić do wymiany pieca i wytłumaczyć, jak to można zrobić. – Zależy nam na zebraniu jak najdokładniejszych danych – przekonuje Ścigalski.
Nie obawia się także złośliwych zgłoszeń i donosów na sąsiadów. – Liczę na rozsądek krakowian – dodaje.
Od momentu przeprowadzenia inwentaryzacji liczba zanieczyszczających powietrze pieców węglowych spadła z 24 do 9 tysięcy. Miasto chce do końca tego roku pozbyć się kolejnych 6 tysięcy. Warto działać i krok po kroku niwelować problem, aby polska mapa smogu mogła być dumą dla naszego społeczeństwa!
Zdjęcie: Wikipedia

Autor

Katarzyna Kojzar

Pisze o klimacie, środowisku, a czasami – dla odmiany – o kulturze. Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Szkoły Reportażu. Jej teksty ukazują się też m.in. w OKO.press i Wirtualnej Polsce.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.