Udostępnij

Krakowski smog wisi nad Polską

04.10.2016

Zaczęło się od Krakowa, ale to nie jest tylko problem krakowski i o tym trzeba głośno mówić. Smog skojarzył się z naszym miastem, tymczasem dotyczy niemal całej Polski. Źle jest w wielu małych miejscowościach – wyjaśnia Andrzej Guła, człowiek, który wraz z kilkoma przyjaciółmi ogłosił Krakowski Alarm Smogowy.

Gdy się patrzy na europejską mapę zanieczyszczeń powietrza [pyłem PM10 – red.], na której skala jest zaznaczona kolorami (zielony – dobrze, żółty, pomarańczowy – nie najlepiej, ale znośnie, czerwony – źle, fioletowy – katastrofa ekologiczna), widzi się, że większość kontynentu jest zielona, żółta lub pomarańczowa. Wyjątkiem są Bałkany, część północnych Włoch oraz Polska. Polska jest pomarańczowa, czerwona i fioletowa. Pomarańczowa na północy. Czerwona w centrum. Fioletowa na południu.

Polski Alarm Smogowy, wyrosły z krakowskiego, przygotował niedawno zestawienie 15 miast, które mierzą się z najwyższymi poziomami rakotwórczego benzo[a]pirenu w powietrzu. Kraków w nim się nie zmieścił. Pierwsza była Nowa Ruda (normy przekroczono tam 17-krotnie), drugie Opoczno, trzeci Nowy Targ. Tuż za „podium” znalazł się Rybnik. W piętnastce były także Zakopane oraz Otwock. Na miejscu 14. uplasowała się Rabka-Zdrój, znane uzdrowisko pulmonologiczne, które – cytat za Wikipedią – „wykorzystuje walory klimatyczne oraz wody lecznicze do leczenia schorzeń układu oddechowego i krążenia, głównie u dzieci”. Rabka na swojej stronie internetowej chwali się też leczeniem astmy i alergii.

W informacji PAS napisano: „Na 98% stacji pomiarowych norma rocznego stężenia dla benzo[a]pirenu (BAP) została przekroczona. Największe zanieczyszczenie powietrza tymi związkami odnotowano w miastach południowej i centralnej Polski. Na niektórych ze stacji pomiarowych średnie roczne stężenie wyniosło 1700% normy”. (Była też ciekawostka: Łódzkie ma pod tym względem gorsze powietrze niż Śląskie). Jedyne dwa miasta w Polsce, gdzie dokonuje się pomiarów i które zmieściły się w normie, to Słupsk oraz Działoszyn.

Szacunki (są one m.in. dziełem instytucji unijnych) mówią o 45 tys. przedwczesnych zgonów, których powodem jest zanieczyszczenie powietrza pyłami zawieszonymi. W samym Krakowie chodzi o kilkaset osób rocznie. Źle jest w Krakowie. Ale źle jest także w Zakopanem, Rybniku, Nowym Sączu i wielu innych miejscach. Gdy Europejska Agencja Środowiska przygotowała zestawienie miast kontynentu, w których powietrze jest najgorsze, to w pierwszej dziesiątce znalazło się aż sześć miast polskich. Różnica między nimi a Krakowem polega na tym, że Kraków wie, czym oddycha.

Smog gryzie i zabija

I choć wie od niedawna, wie już bardzo dużo. – Krakowianie są w kwestii smogu doskonale wyedukowani – mówi Andrzej Guła. Wiedzą więc np., że słynna londyńska mgła nie była mgłą, tylko smogiem. I to tak zabójczym, że kiedy w 1952 r. nad stolicą Anglii zawisł ostatni (później podjęto zdecydowane działania) tzw. wielki smog, w mieście zabrakło trumien. W ciągu pięciu dni zmarło tam 4 tys. osób.

Kiedy o krakowskim smogu zaczęto mówić głośno, okazało się, że w mieście od lat prowadzi się badania wpływu zanieczyszczeń na ludzkie zdrowie. Badacze z Katedry Epidemiologii i Medycyny Zapobiegawczej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego od 2000 r. pracowali nad tym wraz z zespołem z Uniwersytetu Columbia. Polską część wieloletnich badań, w których monitorowano 500 kobiet i ich potomstwo, nadzorował nieżyjący już prof. Wiesław Jędrychowski. Celem było ustalenie wpływu zanieczyszczeń powietrza na rozwój płodu oraz dziecka.

Okazało się, że większa styczność ze składnikami smogu oznacza niższą wagę urodzeniową dzieci (różnica między grupą najbardziej narażoną i narażoną najmniej wyniosła średnio 128 g) oraz mniejszy obwód głowy. Poza tym większe narażenie na infekcje i gorsze wyniki testów spirometrycznych w późniejszym życiu. – Dla mnie jednym z najmocniejszych wyników jest to, że pięciolatki, które w okresie prenatalnym były bardziej narażone na zanieczyszczenie, mają iloraz inteligencji o 3,8 pkt gorszy – podkreśla dr Agnieszka Kiełtyka z CM UJ.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.