Udostępnij

Krakowski smog wisi nad Polską

04.10.2016

Zwracano też uwagę, że skutkiem zanieczyszczenia powietrza są alergie. Opublikowane w ubiegłym roku badania lekarzy ze szpitala uniwersyteckiego pokazują, że połowa krakowskich dzieci cierpi na jakiś rodzaj uczulenia – choć trzeba pamiętać, że powodów jest więcej. Rozmiar epidemii przybierają również zachorowania na astmę oskrzelową – i to wiąże się ze smogiem. A na tym lista się nie kończy. Są na niej także nowotwory i choroby serca. Co godzinę jeden Polak umiera na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Opowiadają o tym krakowscy lekarze, ale rzecz nie dotyczy jedynie Krakowa.

Nie zawsze chodzi o sprawy tak poważne. Dużo jest dolegliwości traktowanych jako zwyczajne i źle diagnozowanych, ponieważ lekarze pierwszego kontaktu mają niewielką świadomość istnienia problemu. – Do najczęstszych dolegliwości należą objawy zapalenia spojówek, czyli pieczenie, świąd oczu i łzawienie. Inne to napady kaszlu, chrypka wskutek chemicznego podrażnienia górnych dróg oddechowych oraz przedłużające się infekcje spowodowane m.in. osłabieniem odporności – mówi dr hab. Ewa Konduracka z Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II. I krakowianie wiedzą już, że nie każde zapalenie gardła, krtani i tchawicy należy leczyć antybiotykami. Wiele – zwłaszcza przewlekłych – wynika z czynników środowiskowych i tego, że oddycha się smogiem, a nie powietrzem.

A sposobów na ochronę przed smogiem jest kilka, chociaż – jak podkreślają ludzie z Alarmu Smogowego – tylko jeden stuprocentowo skuteczny. To poprawa jakości powietrza. Do niej jednak wciąż daleko, więc krakowianie radzą sobie, jak potrafią. Mieszkańcy innych miast powinni brać z nich przykład. Po pierwsze, w okresach zimowych należy sprawdzać jakość powietrza.

Zostań w domu albo włóż maskę

To można robić za pomocą stron inspektoratów środowiska, które monitorują jakość powietrza, lub aplikacji na telefony komórkowe – te na bieżąco podają wskazania stacji pomiarowych. W Krakowie rozwinęło się też coś w rodzaju obywatelskiej sieci alarmowej. Kiedy wskazania są bardzo złe, internet zapełnia się ostrzeżeniami przed wychodzeniem z domu. W czasie smogu bowiem dobrze jest zminimalizować przebywanie na „świeżym” powietrzu. Dotyczy to zwłaszcza osób starszych, chorych, kobiet w ciąży oraz dzieci.

Na tym jednak się nie kończy. Z życiem w smogu wiąże się kilka zasad, które warto znać oraz się do nich stosować: a) kiedy pada jest lepiej; b) kiedy wieje wiatr jest lepiej; c) w trosce o zdrowie własne oraz sąsiadów ogrzewający domy piecami mogą skręcić termostaty w kaloryferach; d) w tym samym celu warto zostawić samochód pod domem; e) szkoły i przedszkola powinny odwołać spacery; f) w czasie tzw. peaków smogowych (bardzo wysokie godzinowe przekroczenia norm jakości powietrza) warto zrezygnować z aktywności fizycznej na polu; g) warto nosić maski przeciwsmogowe, a jeszcze lepiej wyposażyć w nie dzieci i pamiętać, że nie ma się czego wstydzić.

By przetrwać, trzeba także do sprawy podchodzić z humorem. Tak na krakowskich ulicach pojawiły się maski. – Noszenie maski ma ogromne plusy. Już od 10 lat żadna kobieta się za mną nie obejrzała na ulicy, a odkąd ją wkładam, ciągle mi się to zdarza – zachwala Michał. – Kiedy dwa lata temu zacząłem wkładać maskę sobie i dziecku, ludzie patrzyli na mnie jak na ufoludka. Teraz pytają, gdzie kupiłem – dodaje Roman. Pytanie ma wielki sens. Jeszcze w zeszłym roku po maski sięgało niewiele osób, ale w tym sezonie grzewczym masek przeciwsmogowych w Krakowie brakowało i trzeba było się zapisywać na zakup. A tanio nie jest – trzeba się liczyć z wydatkiem 70-80 zł. Droższe modele to nawet 200 zł. Do tego dochodzą wymienne filtry – zestaw zwykle kosztuje kilkadziesiąt złotych.

Humor nie kończy się zresztą na noszeniu masek. Od niedawna krakusi pocieszają się, cytując internetowy mem, że „picie jest tutaj zdrowsze od oddychania”.

W dni wolne od pracy nie ostrzegamy

Obywatelska sieć ostrzegania była i nadal jest konieczna. Wypełnia lukę w działaniach władz miejskich, które dopiero od niedawna – na skutek presji społecznej – zaczęły do sprawy podchodzić z powagą i o stanie powietrza ostrzegają m.in. w pojazdach oraz na przystankach komunikacji miejskiej. Trzeba jednak zaznaczyć, że w porównaniu z innymi polskimi miastami Kraków robi w tej sprawie dużo. Oprócz niego na poważnie do sprawy bierze się Wrocław.

Autor

Tomasz Borejza

Dziennikarz naukowy. Członek European Federation For Science Journalism. Publikował w Tygodniku Przegląd, Przekroju, Onet.pl, Coolturze, a także w magazynach branżowych. Autor książki „Odwołać katastrofę”.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.