Udostępnij

Zakład z Mielca emituje metale ciężkie, a za to nie płaci? Tak twierdzą urzędnicy

25.10.2022

Mielecki Kronospan płaci za korzystanie ze środowiska mniej, niż powinien? Przedsiębiorstwo wypuszcza w powietrze metale ciężkie, nie mając na to nawet pozwolenia – tak twierdzi podkarpacki Urząd Marszałkowski, który wyliczył zaległości na ponad 900 tysięcy złotych. Właściciele zakładu nie zgadzają się z zarzutami i skarżą decyzję marszałka.

Działalność mieleckiego zakładu zajmującego się obróbką drewna wzbudza kontrowersje od dawna. W 2018 roku mieszkańcy wyszli na ulicę, by zaprotestować przeciwko zanieczyszczeniu powodowanemu przez Kronospan. Chodzi między innymi o pył, formaldehyd i amoniak. Przez 60-tysięczne miasto szło kilkanaście tysięcy osób.

Wypuszczanie w powietrze gazów i pyłów kosztuje. Przedsiębiorstwa są zobligowane do uiszczania tak zwanych opłat za korzystanie ze środowiska. Wyliczają je same na podstawie prawnych wytycznych. Według Urzędu Marszałkowskiego Kronospan nie uwzględnił w kwocie za 2019 rok „opłaty podwyższonej dla metali ciężkich”. Chodzi między innymi o arsen, chrom, kadm, kobalt czy rtęć.

Czytaj również: Miasteczko w Polsce: 1300% normy rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu

Właściciele zakładu wpłacili na konto Urzędu prawie pół miliona złotych. Według wojewódzkich władz to kwota zaniżona o ponad 900 tysięcy.

– Wysokość zaległości za 2019 r. i ilość emitowanych metali ciężkich ustaliliśmy na podstawie pomiarów. Zobowiązaliśmy zakład do ich prowadzenia w pozwoleniu zintegrowanym – mówi Andrzej Kulig, dyrektor departamentu ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego.

To nie pierwszy spór o opłaty Kronospanu

To jednak nie pierwszy problem z zaległościami Kronospanu – Oprócz rozbieżności za 2019 rok są też te z lat 2012-18. Wtedy chodziło o odmienną od naszej metodę obliczania emisji i należności, którą zastosowali właściciele zakładu – wyjaśnia urzędnik. Wszystkie naliczone przez UM zaległości za korzystanie ze środowiska zatrzymują się więc na poziomie około 3,5 miliona złotych.

– W tej chwili wszystkie sprawy mają swój dalszy ciąg w Samorządowym Kolegium Odwoławczym (SKO) lub sądzie administracyjnym. Można się spodziewać, że będą one trwały latami – załamuje ręce Andrzej Kulig.

O sprawę zapytaliśmy właściciela mieleckiego zakładu.

Kronospan nie wyjaśnia, skąd tak duże rozbieżności między wyliczeniami pracowników zakładu i urzędników. Potwierdza jednak, że SKO zajmuje się odwołaniem podważającym decyzję samorządowców.

– Złożyliśmy je, ponieważ w naszej ocenie sposób wyliczenia opłat zaproponowany przez urzędników Departamentu Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego nie ma podstawy prawnej. Stoimy na stanowisku, że wysokość opłaty wyliczona przez zakład jest zgodna z decyzją Marszałka, jaką posiadamy. Czekamy na rozpatrzenie naszego wniosku przez SKO – czytamy w odpowiedzi Kronospanu.

Autor zdjęcia: Sebastian Medoń

Autor

Marcel Wandas

Dziennikarz, autor między innymi Onetu, Holistic News i Weekend.Gazeta.pl. W przeszłości reporter radiowy związany między innymi z Radiem Kraków, Radiem Eska i Radiem Plus. Fan muzyki, bywalec festiwali, wielbiciel krakowskiej Nowej Huty, hejter krakowskiego smogu.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partner portalu

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.