Udostępnij

Katalpa nie przetrwała wichury na „rynku-patelni”. Była symbolem miasta

15.07.2021

Temperatury na rozgrzanej „patelni” w centrum Krzeszowic są tak wysokie, że jeden z mieszkańców postanowił niedawno usmażyć tam jajecznicę. Zobrazował tym samym problem „betonozy” na rynkach polskich miast. Teraz wichura powaliła symboliczne drzewo. Jedno z niewielu, które zapewniało ochłodę na placu.

„Mieszkańcy Krzeszowic są zrozpaczeni” – mówi w rozmowie ze SmogLabem Kacper Ropka, mieszkaniec i lokalny aktywista. W wielu miastach nasilające się zjawiska atmosferyczne powalają dziesiątki okazałych drzew. Klimat zmienia się na naszych oczach.

Powalone drzewo

Nie minął miesiąc od happeningu z jajecznicą, który obiegł wszystkie ogólnopolskie media, a małopolskim Krzeszowicom po raz kolejny odczuwają zgubne skutki zmian pogodowych. Tym razem silny wiatr powalił najpiękniejsze i symboliczne drzewo na rynku – okazałą katalpę. Inne polskie miasta również tracą okazałe i dojrzałe drzewa, które w sekundę ulegają żywiołowi.

Może być zdjęciem przedstawiającym drzewo i ulica
Katalpa – symbol Krzeszowic fot. Kacper Ropka

Symbol Krzeszowic

Kacper Ropka, odpowiedzialny za akcję smażenia jajecznicy na rozgrzanym rynku, w rozmowie ze SmogLabem mówi: „Mieszkańcy Krzeszowic zrozpaczeni, runęło najpiękniejsze drzewo na Krzeszowickim Rynku. Katalpa była symbolem Krzeszowic, przy fontannie pod konarami tego drzewa odbywały się letnie koncerty”.

Katalpa nazywana również surmią to rzeczywiście urodziwe drzewo. Kwitnie w czerwcu, a jej barwne kwiaty można podziwiać aż do sierpnia. Dla krzeszowiczan miała duże znaczenie: „Kilka pokoleń mieszkańców naszego miasta podziwiało jego konary, fasolki które zwisały z gałęzi. Dzieci nazywały katalpę drzewem fasolkowym, gdyż z gałęzi prócz liści i białych kwiatów wyrastały zwisające fasole” – przekonuje Ryłko.

Czytaj również: Betonową rewitalizację przeżyło jedno drzewo. Powaliła je wichura

Betonoza nie pomaga

Wszechobecna betonoza nie pomaga w zwalczaniu zmian klimatu, a mogłaby te zmiany łagodzić. Adaptacja miast do zmieniających się warunków klimatycznych to jedno z największych wyzwań. Do tej pory traktowane po macoszemu. Nie tylko w Krzeszowicach. “Polska betonowa ma minimalny wpływ na zmiany klimatu, natomiast wielki wpływ na zmiany mikroklimatów miast i terenów zurbanizowanych i to w kierunku »kontradaptacji«, czyli narażenia mieszkańców na spotęgowane efekty tych zmian” – komentował dla SmogLabu profesor Szymon Malinowski, autorytet w dziedzinie nauk o Ziemi.

 class=
Symboliczny kasztan pod Wawelem fot. Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Zielone „ofiary”

Ostatniej nawałnicy nie przetrwał pamiętający czasy II Wojny Światowej kasztan pod krakowskim Wawelem. W innych miejscach w stolicy Małopolski również padały symboliczne drzewa. Natomiast na ulicy Skałecznej jedno ze starych drzew wichura wyrwała z korzeniami. Takie skrajne zjawiska będą występowały coraz częściej i naukowcy mówią o tym od dawna. Wzrost stężenia gazów cieplarnianych w atmosferze powoduje akumulację energii przez co gwałtowne zjawiska pogodowe mają więcej „pożywki”. Naprzemienne upały i nawalne deszcze, podobnie jak burze konwekcyjne, stają się codziennością. Tym bardziej potrzebna jest nam miejska zieleń, która spowalnia spływ powierzchniowy i potencjalne szkody związane z podtopieniami.

/></a><figcaption>Powalone drzewo ul. Skałeczna w Krakowie fot. <a href=Akcja Ratunkowa dla Krakowa

Zdjęcie tytułowe: Kacper Ropka

Autor

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Udostępnij

Zobacz także

Wspierają nas

Partnerzy portalu

Partner cyklu "Miasta Przyszłości"

Partner cyklu "Żyj wolniej"

Partner naukowy

Bartosz Kwiatkowski

Dyrektor Frank Bold, absolwent prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, wiceprezes Polskiego Instytutu Praw Człowieka i Biznesu, ekspert prawny polskich i międzynarodowych organizacji pozarządowych.

Patrycja Satora

Menedżerka organizacji pozarządowych z ponad 15 letnim stażem – doświadczona koordynatorka projektów, specjalistka ds. kontaktów z kluczowymi klientami, menadżerka ds. rozwoju oraz PR i Public Affairs.

Joanna Urbaniec

Dziennikarka, fotografik, działaczka społeczna. Od 2010 związana z grupą medialną Polska Press, publikuje m.in. w Gazecie Krakowskiej i Dzienniku Polskim. Absolwentka Krakowskiej Szkoła Filmowej, laureatka nagród filmowych, dwukrotnie wyróżniona nagrodą Dziennikarz Małopolski.

Przemysław Błaszczyk

Dziennikarz i reporter z 15-letnim doświadczeniem. Obecnie reporter radia RMF MAXX specjalizujący się w tematach miejskich i lokalnych. Od kilku lat aktywnie angażujący się także w tematykę ochrony środowiska.

Hubert Bułgajewski

Ekspert ds. zmian klimatu, specjalizujący się dziedzinie problematyki regionu arktycznego. Współpracował z redakcjami „Ziemia na rozdrożu” i „Nauka o klimacie”. Autor wielu tekstów poświęconych problemom środowiskowym na świecie i globalnemu ociepleniu. Od 2013 roku prowadzi bloga pt. ” Arktyczny Lód”, na którym znajdują się raporty poświęcone zmianom zachodzącym w Arktyce.

Jacek Baraniak

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego na kierunku Ochrony Środowiska jako specjalista ds. ekologii i ochrony szaty roślinnej. Członek Pracowni na Rzecz Wszystkich Istot i Klubu Przyrodników oraz administrator grupy facebookowej Antropogeniczne zmiany klimatu i środowiska naturalnego i prowadzący blog „Klimat Ziemi”.

Martyna Jabłońska

Koordynatorka projektu, specjalistka Google Ads. Zajmuje się administacyjną stroną organizacji, współpracą pomiędzy organizacjami, grantami, tłumaczeniami, reklamą.

Przemysław Ćwik

Dziennikarz, autor, redaktor. Pisze przede wszystkim o zdrowiu. Publikował m.in. w Onet.pl i Coolturze.

Karolina Gawlik

Dziennikarka i trenerka komunikacji, publikowała m.in. w Onecie i „Gazecie Krakowskiej”. W tekstach i filmach opowiada o Ziemi i jej mieszkańcach. Autorka krótkiego dokumentu „Świat do naprawy”, cyklu na YT „Można Inaczej” i Kręgów Pieśni „Cztery Żywioły”. Łączy naukowe i duchowe podejście do zagadnień kryzysu klimatycznego.

Jakub Jędrak

Członek Polskiego Alarmu Smogowego i Warszawy Bez Smogu. Z wykształcenia fizyk, zajmuje się przede wszystkim popularyzacją wiedzy na temat wpływu zanieczyszczeń powietrza na zdrowie ludzkie.

Klaudia Urban

Z wykształcenia mgr ochrony środowiska. Od 2020 r. redaktor Odpowiedzialnego Inwestora, dla którego pisze głównie o energetyce, górnictwie, zielonych inwestycjach i gospodarce odpadami. Zainteresowania: szeroko pojęta ochrona przyrody; prywatnie wielbicielka Wrocławia, filmów wojennych, literatury i poezji.

Maciej Fijak

Redaktor naczelny SmogLabu. Z portalem związany od 2021 r. Autor kilkuset artykułów, krakus, działacz społeczny. Pisze o zrównoważonych miastach, zaangażowanym społeczeństwie i ekologii.

Sebastian Medoń

Z wykształcenia socjolog. Interesuje się klimatem, powietrzem i energetyką – widzianymi z różnych perspektyw. Dla SmogLabu śledzi bieżące wydarzenia, przede wszystkim ze świata nauki.

Tomasz Borejza

Zastępca redaktora naczelnego SmogLabu. Dziennikarz naukowy. Wcześniej/czasami także m.in. w: Onet.pl, Przekroju, Tygodniku Przegląd, Coolturze, prasie lokalnej oraz branżowej.